Yeni Eğitim Yılı İçin Anne Babalara Sağlık Tavsiyeleri

Ebeveynler olarak hepimiz elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, ama bazen kaçınılmaz olarak ortaya çıkan bazi  durumlar olabiliyor. Okulların açılmasına az bir zaman kala anne ve babalara yeni okul dönemine çocuklarınızı en iyi şekilde nasıl hazırlayabilirsiniz bunun üzerine biraz konuşalım.

Yeni bir okul yılının başlangıcı birçok değişiklik  anlamına gelebilir, bunlardan biride çok sayıda bakteri ve mikroplarla birlikte gelen hastalıklardır. Ebeveynler olarak, çocuğumuzun sağlığını en üst seviyede tutmaya ve hastalanmadan mümkün olduğunca korunmalarına yardımcı olmak bizim sorumluluğumuzdur. Çocuklarımızın bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için evde bazı adımlar atabiliriz, böylece vücutları bu bakteriyel ve viral istilacılara kendi başlarına savaşabilirler. Yaz bitmeden önce birkaç önemli şey yaparak, çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirebilirsiniz.

Gereksiz Antibiyotiklerden Kaçının

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları yok etmek yılda 154 milyondan fazla kez doktorlar tarafından hastalara reçete ediliyor. Sağlık kuruluşları yaptıkları çalışmalarada  antibiyotik reçetelerinin en az yüzde 30'unun gereksiz olduğunu ve mikrobiyomuzdaki iyi bakterileri yok ettiğini açıklamışlardır.

Bağışıklık sisteminizin yüzde 75'ine yakını  bağırsağınızda bulunduğundan, sadece bir  bile antibiyotik çocuğunuzun bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Tamamen gerekli olmadıkça antibiyotiklerden kaçınmak ve çocuğunuzu okula doğal anti-bakteriyel yollarla koruyarak göndermeniz daha sağlıklı olacaktır.

Periyodik Açıdan Zengin Gıdalar Yedirin

Çocuğunuzun öğünlerine daha fazla probiyotik açısından zengin gıdalar ekleyerek iyi bağırsak bakterilerini yeniden oluşturarak okul yılına güçlü bir şekilde başlatabilirsiniz. Çocuğunuz hala evdeyken, onlara lahana turşusu ya da kefir gibi fermente edilmiş besinler (çocuğunuzun alacağı, parmak çarpı, sevgi gibi birçok çeşidi olan) ile beslemeye çalışın.

Eğer çocuğunuz abur cubur gıdaları çok tüketiyorsa  vücuttaki iyi bakterileri artıran ve bağışıklık sistemini güçlendiren birçok çocuk dostu probiyotik sakız marketlerde bulunmaktadır. Bazıları şeker içerebilir, bu yüzden mümkün olduğunca çocuğunuza tamamı  probiyotik kaynaklardan oluşan ürünler tüketmesini sağlayın.

Uyku Programını Yeniden Düzenleyin

Yazın havanın geçkararması ve sıcak hava ile birlikte yapılan birçok eğlenceli aktivite sebebi ile çocuklarınızın uyku düzeni değişmiş hatta hiçbir düzenleri kalmamış olabilir.  Mümkün olan en kısa zamanda, uykuya dalma ve uykuya dalma zamanı olan bir uyku programı yeniden başlatmaya başlayın. Çoğu çocuğun, gelişmesi için her gün 10 ila 14 saat kesintisiz uykuya ihtiyacı vardır. Okul başlamadan bedenlerini okul yoğunluğuna ve düzenine hazırlamak için uyku düzenini düzenli hale getirmek oldukça önemli olacaktır.

Açık Hava Oyunlarına Teşvik Edin

D vitamini, Dünya’daki en yaygın besin eksikliğidir. Vücudunuz güneş ışığını kullanarak  D vitamini kullanılabilir bir forma dönüştürdüğü için genellikle güneş ışığı vitamini olarak adlandırılır. Vücudunuzdaki her hücrenin, özellikle bağışıklık sisteminizdeki hücrelerin  D vitaminine ihtiyacı vardır. D vitamini bağışıklık sisteminizin güçlü olması açısından çok önemli olduğu için bu güzenşli yaz günlerinde çocuklarınızın evde tıkılıp kalmasından ziyade açık havada vakit geçirmesini ve bol bol D vitamini almasını sağlayın.

Hayatınızdaki Yeşillikleri Arttırın

Hepimiz yeşilleri yemenin önemli olduğunu biliyoruz. Brüksel lahanası ve brokoli gibi kükürtlü sebzeler ile lahana ve ıspanak gibi koyu yapraklı yeşillikler çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirici etki sağlar ve vücutlarında detox etkisi yapar. B-vitaminleri ile yüklü olan bu sebzelerçocuğunuzun maruz kaldığı toksinlerin saldırısına karşı savaşma yeteneğini güçlendirir ve bağışıklık sistemini en iyi şekilde çalıştırır.Eğer çocuğunuza sebze yedirmekte zorlanıyorsanız, sebzeleri içecek veya dondurma haline getirerek daha eğlenceli yollarla yemelerini sağlayabilirsiniz.

Genç Akademi
19 Eylül 2018

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.