Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılmalı?

YKS sonuçlarının açıklamasından hemen sonra ÖSYM YKS tercihini nasıl yapmalıyım? Soruları kafamızda dönmeye başladı bile. Şimdi sizler için iyi bir tercih nasıl yapılır ve nelere dikkat etmeliyiz bunun için örnek bir rehber hazırlayacağız.

 

Adaylarımızın dikkat etmesi gereken mezun oldukları okul türlerini göz önünde tutarak tercih yapmaları gerekmektedir.

 

Adaylarımızın dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise girmek istedikleri üniversite programlarını saptayacaklar ardından bu programın kodlarıyla birlikte tercih yapacaklar.

 

Tablo 3'te yer alan ön lisans programlarını, 2019-TYT’de 150 ve üzeri puan alanlar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Tablo 4'teki yükseköğretim programlarını, 2019-AYT/YDT’de ilgili puan türünde 180 ve daha fazla puan alan adaylar tercihleri arasında gösterebileceklerdir.

Yukarıdaki açıklamalara göre her adayın, girmek istediği programları Tablo-3 veya Tablo-4'ten bularak tercih sırasına koyması gerekir. Tercih sırası önemlidir. Tercih yanlışlıklarından doğacak sonuçların bütün sorumluluğu adaya ait olacaktır.

Tercih alanlarının tamamının doldurulması zorunlu değildir. Örneğin, bir aday tercih bildiriminde yalnızca dört programı göstermek istiyorsa ve bunlardan herhangi birine giremediği takdirde başka bir yerde okumak istemiyorsa, sadece bu dört programı yazabilecektir.

2019- YKS sonuç bilgilerinde her adayın hesaplanan yerleştirme puanlarına ilişkin başarı sıraları yer alacaktır.

DİKKAT

Öğrenim görmek istediğiniz yükseköğretim programlarının tercih listenizdeki sırasını belirlerken çok dikkatli davranmanız gerekmektedir. Öncesinde bu programlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.

Her şeyden önce hangi tablodan sıralama yapacaksanız çok iyi bir şekilde incelemeniz gerekmektedir.

Bu tablolarda adaylardan istenen koşullar ve puanlar belirtilmiştir. Sizlerde bu koşullara uygun bir şekilde tercih yapmaya özen göstermeniz gerekmektedir.

Programın gerektirdiği koşulları sağlayıp sağlamadığınız ÖSYM tarafından kontrol edilmeyecektir. Tercih sonucunda o koşullara uygun olup olmadığınızı kayıt  esnasında ortaya çıkacağından dolayı bu koşulları öncesinde belirleyerek tercih yapmanız gerekmektedir.

Girmek istediğiniz yükseköğretim programlarını isteğinize göre sıralayabilmeniz için merkezî yerleştirme sisteminin nasıl işlediğini bilmenizde yarar vardır. Merkezî yerleştirme, adayların yerleştirme puanlarına, tercihlerine ve yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşullarına göre bilgisayar ortamında yapılacaktır. Sistemin esasları şu şekilde
özetlenebilir

 

Ve bunlarından hepsinden önce mutlaka Rehber öğretmenler tarafından destek alarak hangi üniversiteyi tercih etmeniz konusunda yardım almanız gerekmektedir.

Mutlaka bir uzman tarafından destek almanızı öneriyoruz.

Ayrıca seçtiğiniz bölgede okuyan arkadaşlarınızdan veya çeşitli sosyal medya gruplarından o bölgedeki eğitim ve öğretim ve yerleşke hayatına dair bilgi almanız gerekmektedir.

 

Genç Akademi
07 Mayıs 2019

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.