İngilizcenin Tarihçesi

Dünyanın her yerinde, bilinmesi en gerekli dil İNGİLİZCE’dir.

 

400 milyon insan İngilizceyi ilk dili olarak konuşmaktadır. Bir o kadarı da bu dili ikinci dil olarak kullanılır, dahası 200 milyon kişi bu dili yabancı dil olarak akıcı bir şekilde konuşmaktadır.

 

Dünya nüfusunun beşte biri İngilizcede yeterli düzeydedir.  Peki dünyanın bir çok yerinde hakim olan bu dilin gelin tarihçesine birlikte bakalım.

 

İngilizce nasıl Bir dildir ?

İngilizcenin dünya üzerinde yayılış dili tarih boyunca benzeri görülmemiş bir olaydır. Tokyo’daki Japon satıcıyla konuşan bir Alman turisti gözlemleyin. Yada Türkiye’de Japon bir turistin konuşmasını gözlemleyin. İletişim aracı mutlaka İngilizcedir. Bazı ülkeler bu duruma şiddetle karşı çıksa da İngilizce dünya halkının ortak dili olarak kullanılmakta ve bir çok ülkede bu kural geçmektedir.

 

İngilizcenin Tarihsel Geçmişi ve gelişimi

1150’ yıllarında başlayan eski ingilizce, 1150’den 1500’e kadar olan ingilizce orta ingilizce, 1500’den bu güne kadar gelen İngilizceye ise modern ingilizce denilmektedir.

 

İngiliz tarihinin 5.yüzyıl ortalarında 3 alman kabilesinin Britanya’ya varmasıyla başlamış olduğu söylenir.

Tarihinin, 5. yüzyıl ortalarında 3 alman kabilesinin Britanya’ya varmasıyla başlamış olduğu söylenir. Angle, Saxon ve Jutlar bugünkü Danimarka’dan ve Almanya’nın kuzeybatısından Kuzey Denizi’ni geçtiler. Bu istilaya maruz kalan Britanya halkı, Alman diline yerini çok çabuk bırakmış gibi görünen Kelt dilini kullanıyorlardı. Jutland’dan gelen Jutlar Kent’e, Wight Adası’na ve Hampshire kıyısının bir kısmına yerleştiler. Holstein’den gelen Saxonlar Thames Nehri’nin güneyindeki bölgeye yerleştiler. Schleswig’den gelen Angle’lar, Thames’den İskoçya’ya doğru genişleyen bir alana yerleştiler. “English” sözcüğü Anglelar’dan türedi. Bugünkü Schleswig-Holstein topraklarının açısından (angle) gelir.

 

Tarihsel Dönüm Noktası

 

1066’daki Norman istilası İngiltere’ye Fransızcayı getirdi. İstiladan 2 yıl kadar sonra İngiliz asilzadelerinin dili Fransızca’ydı. Fransızca’ya olan ilgi olağanüstüydü. Devlet, din, hukuk, yemek, sanat, edebiyat, tıp ve diğer alanlarla ilgili binlerce kelime dile girdi. Old Norse olayında olduğu gibi Fransızca sözcüklerin benimsenmesi birçok eşanlamlı sözcüğün (shut-close, answer-replay, smell-odor, yearly-annual) ve somut anlam ayrılıkları olan sözcük çiftlerinin (ask-demand, room-chamber, wish-desire ,might-power) oluşmasına neden oldu.

 

İlginçtir ki ox, cow, sheep, calf, swine ve deer gibi et veren hayvanların isimleri İngilizce iken bunlardan elde edilen etlerin (beef, veal, mutton, bacon, venison, port) isimleri Fransızca’ydı. Ayrıca çoktan varolan eşanlamlı wrath (İngilizce) ve anger (Old Norse) kelimelerine Fransızca üçüncüsü eklendi:

 

Fakat Latince, Old Norse, Fransızca ve daha sonra diğer dillerden İngilizceye akan kelime seline rağmen, dilin merkezi Anglo-Saxon zamanındaki Eski İngilizce olarak kaldı. 5000 Eski İngilizce sözcükten daha azı değişmemiş olarak kalmış olup günümüzde de kullanımdadır. Bunlar dilimizin temel taşlarını oluşturur. Bunların içinde dilin bütünlüğünü koruyan birçok zamir, edat, bağlaç ve yardımcı fiilin yanı sıra her gün kullanılan ev eşyaları ve vücut kısımları da vardır. Bu temel üzerine birçok kaynaktan gelen katılımlar eklendi ve birçok insanın dünya dillerinin en zengini olduğuna inandığı dil oluştu.

Sonuç

14. yüzyılda İngilizce kendi vatanına, İngiltere’ye ulaştı. 1350-1380 yılları arasında okullardaki aktarımın aracı ve hukuk mahkemelerinin dili haline geldi. 1399’da tahta çıkan 4. Henry, Norman istilasından o güne anadili İngilizce olan ilk İngiliz kralıydı. 14. yüzyılın sona ermesiyle Londra lehçesi edebi standart dil olarak ortaya çıktı ve Geoffrey Chaucer, ölümsüz eseri Cuntebury Tales’i yazdı.

Bütün büyük dillerin mütevazi başlangıçları olur. İngilizce için de, küçük Alman kabilelerin kıtanın bir köşesinden gelip Britanya’ya gelmeleri böyle algılanabilir.

 

İngilizce aşağıdaki ülkelerde konuşulur ve kullanılır: Antarktika, Antigua, Aruba (Hollanda), Ascension Adası, Bahamas, Barbados, Belize (İngiliz Hondurası), Diego Garcia (Büyük Britanya & ABD), Dominica, Galapagos Adaları (Ekvator), Gazze Şeridi, Grand Caymans (Büyük Britanya), Grenada, Guam (ABD), Guyana, Hawaii (ABD), Israil, Jamaika, Javis Adası, Johnson Atoll, Kribati (Cumhuriyeti), Liberya, Mikronezya, Midway Adaları, Nauru, Nevis, Nikumaroro (Gardener Adası), Niue (Yeni Zellanda), Northern Mariana Adaları (ABD), Palau (Cumhuriyeti), Filipinler, Porto Riko (ABD), Solomon Adaları, St. Kitts (&Nevis), Independent, St. Lucia, Trinidad & Tobago, Tuvalu, Amerika Birleşik Devletleri, Virgin Adaları (ABD), Wake Adası (ABD), West Bank, Batı Samoa, Zaire.

 

Genç Akademi
16 Mart 2019

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.