İngilizce En İyi Şekilde Konuşmayı Öğrenme

Ders Kitabından Çıkmış gibi Konuşma: Gerçek Konuşma İngilizcesi Öğrenmenin 8 Yolu

Aşağıdaki iki diyalog arasındaki fark ne?

1) “Hello, how are you today? I hope you’re doing well.”

2) “Hey man, what’s up? Everything good with you?”

İlk diyalog bir İngilizce dersinde öğrenebileceğin türden bir diyalogdur. Bu, bir kişiyi selamlamanın gramer açısından son derece doğru bir yoludur.

Sorun ise şudur: İnsanlar her zaman bu kadar “düzgün” konuşmazlar! Yukarıdaki ikinci diyaloğu ise birisinin söylediğini duyman daha olasıdır.

İngilizce kitaplar okuyarak ya da İngilizce diziler ve filmler izleyerek zaten bu farkı anlamış olabilirsin. Sıradan insanların konuştuğu dil her zaman sınıfta ya da bir ders kitabında öğrendiğin dil ile aynı değildir.

Birbirleriyle günlük rahatlıkla konuşan insanların kullandığı dile konuşma İngilizcesi adı verilir.

Sana bunu öğrenmende yardımcı olabilmek için konuşma İngilizcesi öğrenmenin harika yollarından bir liste oluşturduk. Ama ilk olarak hangi konuşma İngilizcesi çeşidini öğrenmek istediğine karar vermelisin.

Konuşma İngilizcesi Çeşitleri

Anadilinde nasıl konuştuğunu düşün. Meslektaşların ya da sınıf arkadaşlarınla konuşma şeklin, arkadaşların veya ailenle konuşma şeklinden ne kadar da farklı. Profesyonel bir ortamdaysan ve bir partideysen farklı şekilde konuşursun. Lokasyon, sosyal statü ve hatta yaş gibi her şey bir diyaloğun kulağa nasıl geldiğini değiştirebilir.

Aynısı İngilizce için de geçerlidir. Günlük konuşmaların pek çok farklı yolu bulunur. Bunlar arasında şunları sayabiliriz:

 • Argo: Argo, son derece günlük “sokak ağzıdır.” Farklı yaş grupları ve lokasyonlarda farklı argo sözcükler kullanılır, yani argo öğrenmek istiyorsan bir lokasyon seçmek ve kendi yaş grubunla devam etmek önemlidir. Ne de olsa İngiltere’de yaşayan orta yaşlı bir kişi isen Amerikan ergenlerinin kullandığı argoyu kullanmak pek de mantıklı değil, sence de öyle değil mi?
 • Günlük: Günlük konuşmalar rahattır. Günlük konuşmalarda gramer kuralları resmi ortamlara kıyasla o kadar da önemli değildir. Bu konuşma genellikle doğal bir şekilde bir konudan diğerine atlar. Örneğin, arkadaşların ve ailenle günlük diyaloglar kurarsın.
 • Mesleki-günlük: Mesleki-günlük konuşmalar bir meslektaşınla kahve molasında yapacağın türden konuşmalardır. Ortam hala bir iş ortamıdır ama bu konuşma, patronunla konuştuğun zaman takınman gerekenden daha rahat bir tarz izleyebilir. Bu tür bir konuşma resmi ile rahat arasındadır.

Kiminle İngilizce konuşmayı planladığını düşün. Kendi yaşlarında arkadaşlar edinmek mi istiyorsun? Yoksa ofiste “havadan sudan” konuşurken daha iyi konuşma becerilerine mi sahip olmaya çalışıyorsun? Bu sorulara vereceğin yanıtlar öğrenmen gereken konuşma İngilizcesi tipini belirleyecektir.

Konuşma İngilizcesi Öğrenmeye Ne Zaman Başlamalı

Her dil seviyesinde konuşma İngilizcesi öğrenmeye başlayabilirsin. Yapman gereken tek şey, standart İngilizcenin yanında konuşma dilini de öğrenmek. Bu kulağa geldiği kadar zor bir iş de değil! Öğrendiğin her sözcük ve terimden sonra bunu gerçek bir diyalogda nasıl söyleyeceğini öğrenmeye çalış.

Aşağıdaki listemizden sana uygun bir (ya da iki) yöntem seç ve çok geçmeden anadil düzeyinde konuşmaya başla.

Sadece gerçek insanlarla pratik yapmayı unutma. Kendi başına İngilizce çalışmak ve öğrenmek son derece olumlu bir yaklaşımdır, ama hiçbir şey gerçek diyaloglar kurmanın yerini tutamaz.

Yeni becerilerini deneme ve bunları kullanarak gerçek bir deneyim edinme şansına sahip olacaksın. Bu süreçte hatalar yapman doğaldır ve bunda bir sorun yoktur! Kendine güven ve kendine bir şans ver. Anadili İngilizce olan bir kişiyle konuşmak yeri doldurulamayacak bir deneyimdir. (Bu kişiyi nerede bulacağını 2. maddede söyleyeceğiz.)

Konuşma İngilizcesi Öğrenmenin 8 Harika Yolu

1. İnternette yazılı konuşmalar yaparak güvenini toparla.

Evet, gerçek insanlarla konuşman gerektiğini söylediğimizi biliyoruz. Ve bu hala doğru! Ama birisiyle yüz yüze konuşmak için gerekli özgüveni bulamıyorsan belki de internetten başlayabilirsin.

İnternette mesajlaşmak sesli konuşma becerilerine yardımcı olmaz, ama diyalog cümlelerini nasıl kuracağını ve net bir şekilde nasıl konuşacağını öğrenmene yardımcı olur ve bu beceriler sayesinde kendine daha da güvenmeye başlarsın.

Online diyalogları gününün bir parçası haline getir. Konuşma İngilizcesini online diyaloglarla öğrenmek için şu ipuçlarını kullan:

 • Online çeviri hizmetlerini kullan. Konuşmalarını yazmanın en iyi yanı, her şeyin doğru olduğundan emin olmak için bol bol vaktin olmasıdır. Google Çeviri gibi siteler sana kullanacağın doğru sözcüğü bulmanda yardımcı olabilir. Eğer Google Çeviri yardımcı olmadıysa, bilmediğin sözcüklerin anlamlarını Vocabulary.com ya da Dictionary.com üzerinde aratabilirsin.
 • Yorum bölümleri ve sosyal medyada sohbetlere katıl. İnternette makale ya da blog okuyor musun? Harika! Şimdi bunlar hakkında konuşmalara katılma zamanı. İnternette göreceğin çoğu makalenin altına bir yorum bırakabilirsin. Diğerlerinin ne dediklerini oku ve kendi düşüncelerini paylaş. Birçok site yorumlar için Facebook ya da Disquskullanır. Katıl ve yorumunu bırak!
 • Profilinde ya da yorum imzasında İngilizce öğrendiğini belirt. Profiline İngilizce öğrendiğini ve hatalarının düzeltilmesine açık olduğunu belirt. Sana yardımcı olacak kişiler sıradan insanlardır, dolayısıyla genellikle harika konuşma İngilizcesi ipuçları vereceklerdir. Bu cümleyi Facebook ve Twitter gibi platformlarda “hakkımda” bölümüne ekleyebilirsin. Çoğu e-posta hizmeti ve forumda mesajların sonuna eklenen bir “imza” bölümü bulunmaktadır.
 • Sorular sor. Yardım istemekten çekinme! İnsanların konuşma şekilleri hakkında iyi bilgiler edinmek için onlara “How would you say this in a casual conversation?” (Bunu günlük bir konuşmada nasıl söylerdin?) gibi sorular yöneltebilirsin.
 • Unutma: İnsanlar internette biraz daha farklı bir dil kullanır. İnternette gördüğün her şey birisine yüz yüze söylenemez. Gerçek bir konuşmada hangi sözcükleri kullanabileceğin ve hangilerini kullanamayacağını bilmenin en garantili yolu bunu anadili İngilizce olan bir kişiye sormaktır (ya da bu sözü internette kullanan kişiye de sorabilirsin!) Eğer birisi argo kullanıyorsa bunun anlamlarına Urban Dictionary üzerinden bakabilir ya da verdikleri cevap bir resim üzerine yazılmış sözcüklerden oluşuyorsa Know Your Meme üzerinde daha fazlasını öğrenebilirsin.

İnternet sayesinde evinin konforundan ayrılmadan çok sayıda İngilizce öğretmeni parmaklarının ucundadır!

2. Bir dil değişimi partneriyle öğren.

İnternet üzerinde mesajlaşmak harika bir başlangıç yolu, ama mümkün olan en kısa sürede gerçek konuşmalar yapmaya başlamak isteyeceksin. Bunu da internet üzerinden yapabilirsin! Tıpkı internette yazışmak gibi, çevrimiçi sözlü konuşmalar da aynı ücretsiz araçları kullanmana imkan tanır ve bu “gerçek” sohbetlere doğru atılan bir adımdır.

Gerçek zamanlı olarak konuştuğun için çeviri araçlarını sürekli olarak kullanamayacak veya sözcüklerin anlamlarına sözlükten bakamayacaksın. Bu da online dil paylaşımı partnerlerini mesajlaşmak ile birebir konuşmak arasındaki mükemmel bir adım haline getiriyor.

Çevrimiçi özel hoca ya da anadili İngilizce olan bir çalışma partnerine sahip olmak iyidir ama bir dil değişimi partneri bulmak çok daha kullanışlıdır. Dil değişimi partneri, bu durumda Türkçe öğrenmekte olan ve anadili İngilizce olan bir kişidir.

Hem anadili İngilizce olan hem de Türkçeyi biraz da olsa anlayabilen bir kişiyle konuşacağın için dil değişimi faydalı olabilir. Bu da başka bir dilde anlatması kolay olmayan şeyleri nasıl söyleyeceğini öğrenmeyi daha da kolaylaştırabilir.

Bu konuşma partneri bir sözcüğü çevirmende sana yardımcı olabilir ama daha da önemlisi bir sözcüğün nüansını anlamana da yardımcı olabilir. Yani tonlamanın hafif bir şekilde değiştirilmesiyle veya hatta konuşurken kullandığın mimiklerle bir sözcüğün alabileceği farklı anlamları anlamana yardımcı olabilir.

Yapman gereken tek şey doğru soruları sormaktır:

 • Bunun yerine: “What does that word mean?”(Bu sözcüğün anlamı ne?)

Bunu sor: “What does this word mean in this sentence?”(Bu sözcüğün bu cümledeki anlamı ne?)

Çünkü… Sözcüklerin cümle içindeki kullanımlarını anlamak akıcı konuşmaya giden yolda atılan bir adımdır.

 • Bunun yerine: “What does this phrase mean?”(Bu sözün anlamı ne?)

Bunu sor: “What is a similar phrase in my native language?”(Türkçede buna benzer söz hangisi?)

Çünkü… Bazen sözcükleri anlamak, cümlenin anlamını anlamak için yeterli değildir.

 • Bunun yerine: “Why did you say that?”(Bunu neden söyledin?)

Bunu sor: “Why did you say it that way?”(Bunu neden böyle söyledin?)

Çünkü… Duygular, hisler, fikirler ve daha fazlasını ifade etmek için sözcükleri farklı şekillerde kullanırız.

 • Bunun yerine: “What are you saying?”(Ne diyorsun?)

Bunu sor: “What do you mean?”(Ne demek istiyorsun?)

Çünkü… Söylediğin şey ve anlatmak istediğin şey her zaman aynı şey değildir.

Örneğin, “really want that new phone” ve “seriously want it” demek arasındaki fark nedir? “Really” sözcüğünü ne zaman ve “truly” sözcüğünü ne zaman kullanırsın? İşte dil değişimi partnerine sorman gereken sorular bunlardır.

Dil değişimi partnerini nerede bulacağın hakkında daha fazla bilgi için online konuşma partnerleri hakkındaki yazımıza bir göz at!

3. Sonunda gerçek diyaloglar kurmaya başla.

Her seviyeden İngilizce dil öğrencisinin konuşma İngilizcesi öğrenebileceğini söylediğimiz zaman bunda ciddiydik. Yüzmeyi öğrenmenin en iyi yolunun suya atlamak olduğu söylenir! Aynısını İngilizce ile de yapabilirsin. Sadece diğerleriyle konuşmaya başla ve konuşarak ne kadar hızlı öğrendiğine kendin bile şaşıracaksın.

İşte çocuklar bu şekilde öğrenir ve bu, yeni bir dil öğrenmenin etkili bir yoludur. İngilizceyi ne kadar fazla duyar ve konuşursan o kadar fazla öğrenirsin. İşte bu nedenle kendini mümkün olan her şekilde bu dille sarmalaman hakkında konuşuyoruz!

İhtiyacın olan tek şey temel sözcük bilgisi ve birkaç temel tümcedir, bunları kullanarak bugünden diyaloglar kurmaya başlayabilirsin. Hatırlamak isteyebileceğin bazı kullanışlı cümleler arasında şunlar yer alıyor:

 • I’m learning English.
  İngilizce öğreniyorum.
 • Please speak slowly.
  Lütfen daha yavaş konuşur musun.
 • What does ~ mean?
  ~ ne anlama geliyor?
 • Can you repeat that please?
  Söylediğin şeyi tekrarlar mısın lütfen?
 • Thanks for being patient with me!
  Bana sabır gösterdiğin için teşekkür ederim!

Bu öğrenme yöntemi ilk başta göze korkutucu gelebilir. Ama endişelenmene gerek yok, şu ipuçlarını hatırlaman yeterli:

 • Sözcüklerin neden kullanıldığına değil nasıl kullanıldığına odaklan.Anadili İngilizce olan konuşmacıların çoğu söyledikleri bir şeyin neden doğru olduğunu sana açıklayabilir (işte dil değişimi partnerinin olmasının iyi yanı da budur). Bunun yerine sözcüklerin iletişim kurmak için nasıl kullanıldığını dinle ve bunun hakkında sorular sor. Bunun anlamı bir konuşmacıya belirli bir sözcük kullanarak kurabilecekleri örnek cümleleri sormak olabilir.
 • Gramer konusunda fazla endişelenme. Bu yöntemi kullanırken anlaşılmak, doğru kuralları kullanmaktan daha önemlidir. Sadece fikirlerini iletmeye çalış.
 • Önce dinle sonra bunları not al. Duyduğun tüm yeni sözcükleri not almak isteyebilirsin. Bunu yapmak o konuşmaya odaklanmanı engeller, dolayısıyla da bunu yapmaman gerekir! Bunun yerine, bu konuşmayı akıllı cihazına kaydedebilir ve bu sözcükleri daha sonra not alabilirsin. Bir sözcük önemliyse onu muhtemelen sık sık duyacağını unutma.

Ve konuşma partnerinin sana yardım etmek istediğini unutma. İnsanlar genellikle İngilizce öğrencilerine yardım etmekten memnun kalırlar!

4. Bir senaryo yaz.

Eğer bir sohbete dahil olmak senin için çok korkunç bir şeyse buna hazırlanmak için yapabileceğin bir şey var: bir senaryo yaz. Senaryo, aktörlerin kullandıkları bir diyalogdur ve başkalarıyla konuşurken kendine daha fazla güvenmene yardımcı olur. Yapman gereken tek şey senaryoyu seçmek ve bu durumda söylemen gerekebilecek farklı şeyleri yazmak.

Örneğin, arkadaşlarınla birlikte bir restorana gidiyorsan bir senaryo yazarak buna önceden hazırlanabilirsin. Bir restoranda kullanabileceğin bazı faydalı sözler arasında şunlar yer alır:

 • What do you recommend?
  Ne önerirsiniz?
 • I’ll have the ~.
  ~ alacağım. Yemek siparişi verirken kullanılır.
 • Can I have some more time to decide, please?
  Karar vermem için biraz zaman verebilir misiniz lütfen?
 • I’ll have what she’s having.
  Ben de aynısından alacağım.

Yukarıdaki ücretler bir garsona söyleyebileceğin sözlerin örnekleri arasında yer alıyor. Peki arkadaşlarınla neler konuşacaksın? Bunun için de bazı fikirleri not alabilirsin.

Filmler ve dizilerden klipler izlemek için YouTube ya da Ümraniye Genç Akademi  ve Maltepe Genç Akademi . Aynı zamanda görüşeceğin kişilerin bilgilerinden de faydalanabilirsin. İzlemiş oldukları son filmden mi bahsedecekler yoksa işleri hakkında mı konulacaklar?

Bu senaryoyu birebir takip etmeyeceğini unutma; bu sadece sana yol gösterecek bir şey. Hazırlıklı olmak kendine güvenini artıracaktır!

Eğer aklına söyleyecek bir şey gelmiyorsa ya da bu sohbet tahmin ettiğinden çok farklı bir yere geldiyse bunda da bir sorun yok. Sohbet sırasındaki herhangi sessizlik anları ya da boşlukları doldurmak için yardımcı sözcükler kullanabilirsiniz  “Um” ve “you know” gibi sözcüklere yardımcı sözcükler denir ve bunlar sohbetin enerjisini bozmadan konuşmaya devam etmenin harika birer yoludur. Anadili İngilizce olan kişiler dahi bunları kullanır!

5. İlgini çeken konuları çalış.

Konuşma İngilizcesi sadece sözcükler öğrenmekten ibaret değildir, aynı zamanda “sohbeti sürdürebilmek” ile de ilgilidir. Bu da bir sohbeti devam ettirebilmen gerektiği anlamına gelir. İngilizce konuşmaya başlamana yardımcı olması için yardımcı sözcükler kullanmak ve senaryolar yazmak hakkında konuştuk. Özgüvenini artırmanın bir yolu da bilgini artırmaktır.

İlgini çeken konular hakkında daha fazlasını öğren ve böylece sohbete daha fazla katkıda bulunabilirsin. İlgilendiğin konu hakkında bilgilendirici makaleler ve haberler okumak sadece bir başlangıçtır.

6. Argo sözlükler kullan.

Konuşma İngilizcesinden bahsettiğimiz zaman aslında bahsettiğimiz şey “yerel şivedir.” Yerel şive, anadilini konuşan kişilerin günlük sohbetlerde kullandıkları dildir. Çoğu sözcüğün yerel şivedeki anlamları değişiktir—ve bu farklı anlamları öğrenmenin en iyi yolu argo sözlük kullanmaktır.

Argonun yaş ve lokasyona bağlı olarak değiştiğini unutma, ama yine de argo sözcüklerin anlamlarını sözlükte arayarak insanların bu sözcükleri gerçekten nasıl kullandıklarını daha iyi anlayabilirsin. Yeni bir sözcük ya da terimi öğrendiğin her seferinde bunu yaparsan fazla çabalaman gerekmeksizin konuşma İngilizcesini anlamaya başlarsın!

Kullanabileceğin iyi sözlükler arasında Dare Dictionary, ESL Cafe’s section about slang ve Online Slang Dictionary sayılabilir. Urban Dictionary de ziyaret edebileceğin adresler arasında ama şunu unutma: Urban Dictionary herkes tarafından düzenlenebilen bir platform ve bu nedenle de girdilerin tümü her zaman kullanılan ifadeler değildir. Girdilerin bazılarının kaba ya da cinsel içerikli olabileceğini belirtmeden de geçmeyelim.

7. İhtiyaca göre sözcükler öğren.

Sözcükleri nasıl öğrenirsin? İngilizce dil öğrencilerinin birçoğu bir ders kitabında yer alan sözcükleri öğrenir. Diğerleri ise kitaplar ve televizyon programlarında gördükleri sözcükleri not alır. “Captain America” filminin sana “recruit” sözcüğünü öğretmiş olması harika, peki ama bu sözcüğü bir konuşmada ne sıklıkla kullanacaksın?

Gerçekten kullanacağın sözcükleri öğrenmeye çalış. Duyduğun her kelimeyi not alma; İngilizce sohbetler ederken anlamı aklına gelmeyenleri not al.

Örneğin, dil değişimi partnerine hafta sonu çıktığın kano gezisinden bahsediyorsun ama “kürek” teriminin İngilizcesini bilmiyorsun diyelim. Kürek çekme hareketini ellerinle gösterebilirsin—ya da bunu “the stick we used to move” olarak tanımlayabilirsin. (Bu ikisi de sohbeti bölmeksizin bu fikri aktarabildiğin için mükemmel çözümlerdir—”paddle” sözcüğünü bilmesen dahi.)

Sonra yapacağın şey ise Türkçe anlamına daha sonra bakmak üzere “canoe” sözcüğünü not almak olacaktır. İşte günlük konular hakkında konuşurken meydana gelen bu “boşluklar” öğrenmen gereken sözcüklerdir!

Eğer hala yanında bir liste bulundurmayı tercih ediyorsan, günlük konuşmalarda kullanılan sözcüklerden oluşan bir liste seç. Burada İngiliz dilinde en sık kullanılan 1.000 sözcükten oluşan bir liste bulacaksın. Burada ise kullanım sıklığına göre alfabetik olarak ya da sözcük türüne göre derlenmiş 5.000 sözcükten oluşan bir liste bulabilirsin.

Sırf daha fazla sözcük bilmek için sözcük öğrenmek yerine bu gibi listelerle konuşma ve iletişime yönelik sözcükleri öğrenebilirsin. Eğer bu rakamlar sana korkutucu geldiyse şunu unutma: Bu listelerdeki sözcüklerin pek çoğunu zaten biliyorsundur!

8. Biliyormuş gibi yap.

Şunu düşün: Bu listedeki her ipucunu uyguladın. Anadilinmiş gibi İngilizce konuşuyorsun ve kendine güveniyorsun. Sonra bir gün kendini bir sohbet içinde buluyorsun ve söylemek istediğin şeyi nasıl ifade edeceğin konusunda hiçbir fikrin yok. Ne yapacaksın?

Biliyormuş gibi yap! Konuşmalar sadece sözcüklerden ibaret değildir. Söylemek istediğin şeyi ifade etmek için eşanlamlılar, el hareketleri ve aklına gelen her şeyi kullanabilirsin. İletişimin kendisi gramer kurallarından daha önemli olabilir!

Bilmediğin konularda biliyormuş gibi yapmayı öğrenmen gerekebilir. Bunu standart öğreniminin bir parçası olarak yapabilirsin. Örneğin, “in other words” oyununu oyna:

Bir sözcüğü hatırlamakta zorlanıyorsan kendi kendine “in other words” ve bunu aynı anlama gelen birkaç farklı sözcükle izle. Örneğin, “That building is decrepit. In other words, it’s old. In other words, it’s ancient.” (Bu bina yıkık dökük. Diğer bir deyişle eski, diğer bir deyişle müzelik.) Bu gibi oyunlar oynamak orijinal sözcüğü daha iyi öğrenmene, aynı anlama gelen yeni sözcükler öğrenmene ve doğru sözcüğü hatırlamadığın zaman kullanabileceğin sözcükler öğrenmene yardımcı olacaktır.

Bir sohbette neden bahsettiğini biliyormuş gibi yapmanın diğer yolları arasında Charades ya da Taboo gibi oyunlar oynamak veya 3-5 dakika boyunca kesintisiz olarak bir konudan bahsetme alıştırmaları yapmak sayılabilir.

Elbette, bu yöntemlerin herhangi biriyle öğrenerek konuşma İngilizcesi becerilerini o kadar geliştireceksin ki artık biliyormuş gibi yapmana gerek kalmayacak!

Genç Akademi
25 Ocak 2019

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.