Ders çalışmaktan verim alamıyor musunuz ?

Ders çalışmaktan verim alamıyor musunuz ?

10 Yöntem ile derslerinizi artık daha verimli hale gelecek.

1-Amaçlarınızı Belirleyin :

Başarılı olabilmek için mutlaka amacınız olması gerekiyor. Amaçlar davranışları başlatır, sonuçlarda bu davranışların etkisiyle elde edilir. Öncelikli olarak amacınızı belirlemeniz en temel maddedir.

2-Günlük, haftalık ve aylık planlar yapın :

Zamanı en iyi şekilde değerlendirmek istiyorsanız planlı bir şekilde çalışmaya başlamanız gerekiyor. Bunun için önce günlük ardından haftalık ve onunda ardında aylık planlar yapmanız gerekiyor. Planlı bir şekilde çalışmak hem öğrenim hayatınızda hem de kalan hayatınızda hayatınızın yaşana bilirliği için  büyük önem taşıyacaktır.

 

3-Veriminizi etkileyecek her şeyi ortadan kaldırın :

Çalışma odasının ısısından tutun uyku düzenine kadar her şey sizlerin verimin etkileyecektir. Bundan dolayı veriminizi etkileyecek her şeyden uzak durmanız gerekiyor.

 

4-Uygun çalışma ortamı oluşturmalısınız :

Çalışacağınız ortamın masasından saatine ve ışıklandırmasına kadar her şeyi iyi bir şekilde ayarlayıp düzenli bir çalışma alanı oluşturmalısınız.

5-Derslere hazırlanıp gitmelisiniz :

Okula, dershaneye veya herhangi bir eğitim aldığınız yere gidiyor olacaksanız dahi konulara öncesinde bir göz gezdirmenizde fayda vardır.

6-Farklı derslere odaklanıp dikkatinizi dağıtmayın :

Dağınık bir masada kalemini aramak çok zor olsa gerek, beyninizde aynı şekilde çalışıyor ne kadar çok bilgi birikimiyle doldurursanız ve bir den farklı derse aynı anda ilgi gösterirseniz her iki dersten de algınız düşecektir.

7-Tekrar Yapmayı Unutmayın :

Mutlaka ama mutlaka o gün gördüğünüz dersleri evinize geçtiğiniz de sakin bir kafa ile 5dk bile olsa tekrar yapmayı unutmayınız.

8-Farklı kaynaklardan yararlanın :

Tüm eğitmenler söyler tek bir kaynaktan yararlanmayın diye. Çünkü ne kadar çok farklı kaynaktan yararlanırsanız o konuya hakimliğiniz daha çok artacaktır.

9-Not tutmayı unutmayın :

Unutmayın not tutarak ders çalışırsanız. O dersi öğrenmeniz çok daha hızlı olacaktır. Çünkü yapılan araştırmalara göre yazarak not tutmak bilginin akılda daha çok kalmasına sebep olmaktadır. O yüzden az da olsa öz bir şekilde not tutmanız gerek.

10- Açken ders çalışmayın :

Evet annelerimiz sürekli der açken ders çalışılmaz diye boşuna dememişler. Çünkü açken yeteri kadar enerjiniz olmadığından dolayı odaklanamazsınız beyin en çok kalori harcayan bir bölüm olduğundan dolayı enerjisiz kaldığınızda algınız yeteri kadar iyi olamayacak ve o gün anlatılanların hepsini unutmuş yada algılayamamış olacaksınız.

 

 

 

 

Genç Akademi
07 Mart 2019

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.