YKS İçin İlham Veren Öyküler

Ümraniye Genç Akademi olarak bu gün sizlere , YKS için ilham veren öykülerden bahsedeceğiz.

Kunduz ekibi olarak, bu yazımızda sınava hazırlık sürecinde sana ilham vereceğini düşündüğümüz başarı hikayeleri paylaşıyoruz. Şimdi motivasyonumuzu yükseltme zamanı!

 Hepimiz zaman zaman motivasyonumuzu kaybederiz ve başaramayacağımızı düşünürüz. Böyle durumlarda çok zor şartlarda başarıyı yakalamış, ilham veren öyküleri okumak iyi gelebilir. Çünkü bu hikayeler, bizlere de kendi başarı hikayemizi yazmamız için ilham verir! Kunduz ekibi olarak, bu yazımızda sınava hazırlık sürecinde sana ilham vereceğini düşündüğümüz gerçek başarı hikayeleri paylaşıyoruz. Şimdi motivasyonumuzu yükseltme zamanı!


Türkiye’den başarı hikayeleri denince akla gelen yeni isimlerden: Mete Atatüre

Mete Atatüre, henüz 40lı yaşlarının başında olmasına rağmen genç yaşında büyük bir başarı yakalamış. Şu an Cambridge Üniversitesinde kuantum fiziği üzerine çalışan Profesör Atatüre, 1975 yılında Kayseri’de doğmuş. Ortaokuldaki öğretmeninin ona verdiği bir kitap sayesinde sevmediği Fizik alanına ısınmaya başlamış. Bu sayede hayallerini de Fizik etrafında şekillendirmeye başlayan Atatüre, Bilkent Üniversitesi Fizik Bölümünü kazanmış. Bu okulu yüksek derece ile bitirince bir sonraki adımı Boston Üniversitesi olmuş. 2015 yılından beri profesör olan Atatüre; araştırmaktan, öğrenmekten, çılgın fikirlerin peşine düşmekten hiç vazgeçmemiş, vazgeçmiyor da. Genç yaşında elde ettiği bu başarının arkasında bilimi sevmesinin ve onu hayatının bir parçası olarak görmesinin olduğunu söylüyor. Ayrıca bir ilginç bilgi daha verelim: Atatüre’nin çok sevdiği Mietzi isimli bir kedisi bulunuyor. Bu sevimli kedinin güzel bir hikayesi var. Ünlü sanatçı Amy Winehouse öldüğünde kedisini Mietzi’nin sahibi almış. Amy Winehouse’un kedisi Mietzi’yi hırpalamaya başlamış. O da Mietzi’den vazgeçip, bir sanat merkezine bırakmış. Onu bırakıldığı sanat merkezinden de Mete Atatüre sahiplenmiş! 

Mete Atatüre

Zorlular karşısında pes etmeden Harry Potter’ı yaratan yazar: J.K. Rowling

J.K. Rowling, hepimizin bildiği Harry Potter serisinin yazarı ve şu an dünyanın en zengin insanlarından biri. Tabii ki bu durum doğuştan sahip olduğu bir şey değil! J.K. Rowling, 1965 yılında İngiltere’de doğmuş. Üniversite yıllarında edebiyatla ilgilenen Rowling’in ismini kısaltarak kullanmasının sebebi, yayımcısının tercihiymiş. Zira yayımcı Blommsbury, bir kadın yazarın kitaplarının okunmayacağını düşünmüş. “J.K. Rowling” isminin erkek ismi gibi olduğunu, bunu kullanması gerektiğini söylemiş. Daha sonra Portekiz’e taşınan Rowling evlenmiş ve bir çocuk sahibi olmuş. Birkaç yıl sonra hem evliliği sonlanıp hem de işsiz kalınca Rowling için zor yıllar başlamış. Bir yandan işsizlik maaşı ile geçinmeye çalışırken, bir yandan da kafelerin boş bulduğu masalarında Harry Potter’ı yazıyormuş. Bir yandan Harry Potter serisini bitiren yazar, aynı zamanda eğitimine de devam etmiş ve yüksek lisansını tamamlamış! Dünya çapında 400 milyondan fazla kopyası satan, filmleri kült haline gelen eserleri, onu da izi silinmeyecek bir başarının sahibi yapmış.

 

J.K. Rowling

Evrenin sınırlarında başarı hikayeleri tarihe geçmiş bir dahi: Stephen Hawking

2018 yılında aramızdan ayrılan Stephen Hawking, yaptığı çalışmalarla astrofizik ve evrenbilimde yeni bir çağ başlattı. 1942 yılında İngiltere’de doğan Hawking, babası tıp ile ilgilenmesini isterken hayallerinin peşinden gitti ve Oxford’da Matematik – Fizik alanında eğitim aldı. 37 yaşında profesör oldu ve evrenin temel prensipleri üzerine çalıştı. Karadeliklerin özellikleri, evrenin bir sınırı olması gibi konularda bilimin tüm seyrini değiştirecek açıklamalarda bulundu. Fizik alanında bu kadar büyük başarılarla ilerlerken işini zorlaştıran durumlardan biri şüphesiz ALS hastalığıydı. 21 yaşındayken yakalandığı bu hastalık, zamanla motor nöronlarını öldürüyor ve sinir sistemini felç ediyordu. Önce hareket kabiliyetini sonra da sesini kaybeden ünlü fizikçi öğrenme isteğini, bilime olan tutkusunu ise hiç kaybetmedi! Hatta bir bilgi de verelim: Yazımızın başında hikayesinden bahsettiğimiz Profesör Mete Atatüre, bir dönem Hawking ile Cambridge Üniversitesinde çalıştı!

 

Stephen Hawking

 

Genç Akademi
22 Şubat 2020

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.