Yabancı Dil Öğrenme İpuçları

Hayat ve iş karmaşasında kendine vakit ayırmak isteyenler , okulu veya mesleği için gerekli olan ikinci bir dili öğrenmek isteyenler veya yaz tatilinde yurt dışına çıkmak isteyip yabancı dilini geliştirmek isteyenler ! Bu yaz yeni bir dil öğrenmeyi kendinize hedef belirlediyseniz ama nasıl yapacağınıza dair hiçbir fikriniz yoksa bu yazımız tamda sizin için. İşte yeni bir dil öğrenmeye başlarken size kolaylık sağlayacak ipuçları.

Kararlı Olun

Elbette “Yeni bir dil öğrenmek istiyorum” demek iyi bir başlangıç, fakat daha kesin bir hedef yaratmak çok daha etkili olacaktır. Örneğin ilk olarak yabancı bir  filmi alt yazısız izlemeyi, sözlük veya online çeviriciler kullanmadan bir kitabı okumayı ya da yabancı bir ülkede kolayca sipariş etmeyi kendinize hedef olarak koyabilirsiniz. İyi hedeflerin somut sonuçları olur. Yani, dil öğrenme planınıza uygun, net bir hedef koyun ve bu planı küçük aşamalar halinde uygulayın.

Yönteminizi Belirleyin

Dil öğrenmenin bin bir türlü yöntemi vardır.  Kurslar, online dersler , telefon uygulamaları, yurt dışı gezileri, ikili öğrenme ve daha bir sürü yöntem. Kendiniz için en iyi yöntemi seçtiğinizden emin olun. En iyi yöntemi ya da yöntemler kombinasyonunu bulmanız biraz zaman alabilir tabii, ama bunu da öğrenme sürecinin bir parçasıdır.  

Engellere Hazırlıklı Olun

Her şeyin inanılmaz sıkıcı olduğu günler hatta haftalar geçireceksiniz. İşte ya da okulda çok yoğun olduğunuz zamanlar olacaktır. Bir iki hafta boyunca sıfatlar ya da zarfları kafaya takacak vaktin ya da enerjin yok mu? Hiç sorun değil. Aksilikler yüzünden cesaretinizi kaybetmeyin ve sakın öğrenmekten vazgeçmeyin. 

Süreci Gözlemleyin

Dersler ve sınavlar çok eğlenceli değil evet, ama başarı sürecini takip etmen için çok önemlidir. Seviyenizi ölçebileceğiniz karma sınavları olan bir sürü telefon uygulamaları ve  ücretsiz online ingilizce testler de var. Eğer test edilmek istemiyorsan ama yine de alt yazı olmadan film izleme konusunda da kararlıysanız ne kadar yol kat ettiğinizi anlamak için çizgi filmleri ve daha kısa videoları izlemeyi deneyebilirsiniz.

Hedeflerinizden Herkeze Bahsedin

Eğer bir arkadaşınla beraber ya da bir sınıfta dil öğreniyorsanız, ödev ve dersler konusunda daha istikrarlı olursunuz. Ama yalnız öğrenmeyi tercih ettiyseniz, arkadaşlarına ailene hedeflerinizden bahsedin, internette bile bundan bahsedin. Diğer insanlar dil gelişiminizi takip edecekleri için kendinizi bu konuda daha sorumlu hissedeceksiniz. 

Kendinize Ödüller Verin

Hedeflerinizi küçük aşamalara ayırdığınızda, sonuç elde etmeniz ve başarınızı ölçmeniz çok daha kolay olacaktır. Her aşamayı tamamladığınızda, kendinize ödüller verin. Mesela bir kek, ya da yaklaşan yurt dışı seyahatiniz için şık bir t-shirt alın. Tabii bir sushi restoranına gidip orada öğrendiğin yepyeni Japonca kelimeleri kullanarak da sürecini kutlayabilirsiniz.

Genç Akademi
18 Ekim 2018

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.