SÖMESTR YARIYIL TATİLİ NASIL DEĞERLENDİRİLMELİ ?

Yarıyıl Tatili Nasıl Değerlendirilmeli?

Öğrenciler yarı yıl tatilini en iyi şekilde nasıl değerlendirmeli. Bu sorunun yanıtı Ümraniye Genç Akademi olarak sizler için hazırladık. Yarı yıl tatili öğrenciler için sadece dinlenme ,eğlence ,televizyon ve bilgisayar başında geçirme olarak düşünülmemelidir.

Yarı yıl tatili yeni eğitim dönemine hazırlanmak için geçmiş dönemi gözden geçirip hataları fark edip bu hataları düzeltmek adına eşsiz bir fırsattır. Ayrıca bu zaman diliminde kişisel gelişim, beceri ve hobi edinme adına gerekli davranışlar sergilenirse tatiliniz hem eğlenceli hem de öğretici olacaktır.

Bu döneme yarıyıl değerlendirme listesi yaparak başlayabilirsiniz. Yapacağınız veya yapmayı planladığınız her şeyi yazarak listenizi oluşturduktan sonra bu dönemi en iyi şekilde nasıl değerlendire bileceğinizi öğrenmiş olursunuz.

Öncelikli olarak YGS-LYS hazırlığı veya daha farklı sınavlara hazırlanan öğrenci arkadaşlar için verimli bir sömestri dönemini çok iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Eğer bu dönem de ara verilirse ders çalışmaya karşı isteğiniz azalabilir bu sınav maratonu döneminde hiç istenilmemesi gereken bir süreç o yüzden bu ara tatil döneminde mutlaka eksik olarak gördüğünüz konuları listelemeniz ve 15 gün de hem tatil yaparak hem de ders çalışarak geçireceğiniz bir program oluşturmanız gerekmektedir

Ders çalışması yapacak arkadaşlar için birkaç method vermek istiyoruz.

1-Eksik konularınızı Belirleyin  ;

Araştırmalar; insanların öğrendiklerinin yüzde 75’ini bir haftada, yüzde 66’sını bir günde, yüzde 54’ünü de bir saat içerisinde unuttuğunu göstermektedir. Unutmayı ortadan kaldırmanın en iyi ve en etkili yolu ise yapılacak tekrarlardır. Özellikle geçmiş konulardan çok fazla hata yapan öğrenciler genel tekrar çalışmalarına ağırlık vermelidir. Eksik konularınızı öncelikle tespit edin ve gün gün planlayın, her güne konu yerleştirin ve onları mutlaka halledin. Bu planlama, sizi hem akademik hem de psikolojik olarak rahatlatacaktır. Konuları planınıza yerleştirirken de en çok hata yaptığınız konular olmasına dikkat edin. Çünkü ilerleyen zamanlarda bu kadar uzun süreli bir tatil döneminiz olmayacaktır.

2-Soru Çözmeye Devam Edin:

Konu tekrarı yapmak kadar soru çözmek te çok önemlidir. Çünkü yaptığımız çalışmaları ne kadar kavradığımızı ancak çözdüğümüz soru aracılığı ile aldığımız dönütlerden görebiliriz. Her güne belli bir soru çözümü sayısı koymayı unutmayın. Çözeceğiniz soru sayısı o gün yapacağınız çalışmalara göre değişebilir; konu ağırlıklı çalışma yaptığınız bir günde çok fazla soru çözemeyebilirsiniz ama yine de en azından o günkü konuyu ne kadar öğrendiğimizi görmemiz açısından belli oranda soru çözüm çalışması yapmalıyız.

3- Deneme Sınavları Çözün:

Yarı yıl tatilinde yapacağınız bir diğer çalışma da deneme sınavları çözmek olmalı. Her ne kadar konuların tamamı bitmemiş olsa da en azından ders ders deneme sınavı çözümleri yapabilirsiniz. Diyelim ki; Türkçe dersini büyük oranda hallettiniz; 40’ar soruluk hazırlanmış Türkçe dersi denemeleri çözebilirsiniz. Ve mutlaka bunu yaparken de süre çalışması yapın. 40 Türkçe sorusunu eğer ilk başta 60 dakikada çözebiliyorsanız daha sonraki hedefiniz mümkünse birkaç dakika daha az sürede çözebilmek olsun.

4-Tatil ve Hobi planları yapın:

Tatil demek tabi ki sadece ders çalışmak demek değildir; birkaç gününüzü de tatil, dinlenme ve hobileriniz için ayırmalısınız. Sadece ders çalışmakla geçirilecek bir tatil dönemi deşarj olmanızı ve dinlenmenizi engelleyecektir. Bu yüzden, planlarınız içinde kendinize ayıracağınız özel zamanlar da olmalıdır.

Kitap okumak, televizyon izlemek, internette sörf yapmak ta planlarınızın içerisinde olabilir, en önemlisi neye ne kadar zaman ayıracağınızdır.

İlk dönemi verimli geçiremedim diyen arkadaşlara da küçük bir tavsiyem olacak. Eğer; benim ilk dönemim çok iyi geçmedi, çok çalışamadım ve eksiklerim fazla diyorsanız bu yarıyıl tatili sizler için de büyük fırsat. Ama öncelikli olarak buna karar vermeniz ve inanmanız gerekir. Türkiye futbol süper liginde 2009-2010 sezonunda goller en çok 76. ve 90. dakikalar arasında atılmış. Şimdi siz cevap verin kendi sorduğunuz soruya maç bitti ve siz soyunma odasına mı gidiyorsunuz, yoksa maç halen devam ediyor ve üstelik gol atacağınız çok dakikalar mı var? Sanırım mağlup olmuş bir futbol takımı hocası ya da oyuncularının kullandığı klasik bir yorum olan ‘’artık önümüzdeki maçlara bakacağız’’ demeyi kimse istemez.

Şimdi yapacağınız tek şey geçmişi bırakıp önünüze bakmak, yürümek değil koşmak olmalıdır.

Söylediklerimizi toparlayacak olursak:

1) Öncelikli olarak bir yarıyıl tatil planı yapın,

2) Bildiğiniz konuların üzerinden geçerek tekrar yapın,

3) Eksik konularınızı halledin,

4) Soru çözerek konu pekiştirmeleri yapın,

5) Deneme sınavları çözün,

6) Kitap okuyun,

7) Yeni dönem için yeni hedefler belirleyin,

8) Kendinize, hobilerinize ve keyif aldığınız şeylere zaman ayırın,

9) Ailenize ve arkadaşlarınıza zaman ayırın,

10) Sosyal ve kültürel faaliyetlere zaman ayırın (sinema, spor, tiyatro, konser, gezi, piknik vb.)

 

 

Genç Akademi
05 Ocak 2019

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.