Bilgi Talep Formu
GÖNDER

DGS Hazırlık Kursu

Ümraniye DGS Kursu

genc akademi dgs kursu

 

 

DGS (Dikey Geçiş Sınavı) Nedir?

DGS (Dikey Geçiş Sınavı)  ön lisans mezunlarının 4 yıllık lisans programlarına geçiş yapabilmek için  girdiği bir sınavdır. DGS’ye girebilmek için bir meslek yüksekokulu veya açık öğretim ön lisans programından mezun olmak zorunluluğu bulunmaktadır. Eğer meslek yüksekokulu son sınıftaysanız ve staj çalışmanızı tamamlamışsanız da DGS’ye girebilme hakkınız vardır. Açık öğretim ön lisans veya meslek yüksekokulu mezunu olup kendi bölümünüzde bir açık öğretim lisans programına yerleşmek istiyorsanız DGS’ye girmenize gerek yok çünkü kendi alanınızdan açık öğretim lisans programlarına sınavsız geçiş hakkınız bulunmaktadır.

 

Kurs Programı

Konusunda tecrübeli öğretmen kadrosu ile Matematik ve Türkçe dersleri ile yardımcı etütler, genel tekrar ve soru çözümleri ile sizi sınava en iyi şekilde hazırlıyoruz..

 

Ders Saatleri

CUMARTESİ-PAZAR : 09.00 – 13.10

 

Kimler Başvurabilir?

Yükseköğretim programlarına dikey geçiş için başvuracak adaylarda, meslek yüksekokulları ve açık öğretim ön lisans programlarından mezun olmuş olma şartı aranır. O yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adaylar da başvurabilir.

Meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları, kendi alanlarındaki özel yetenek sınavı veya merkezî sistemle öğrenci alan lisans programlarına dikey geçiş yapmak istiyorlarsa DGS’ye girmek zorundadırlar.
Dört yıllık üniversite okuyan ve 2. yılını tamamlayarak 2 yıllık diploma alanlar DGS’ye başvuramazlar.

 

Sınav İçeriği

Sınav süresi 140 dakika olup, 60 sayısal ve 60 sözel bölümden oluşan 120 soruluk bir yetenek testi uygulanır. İçeriği açısından bir mantık ve yetenek ölçme sınavı olan DGS’nin bu yönüyle ALES ile benzerlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

 

Yerleştirme İşlemleri

Adayları yerleştirme işlemleri bilgisayar ortamında, DGS puanları ve tercihleriyle yüksek öğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak yapılır. Adayların aynı programı tercih etmiş ve puanlarının da eşit olması durumunda standart puanı yüksek olana, eşitliğin devam etmesi durumunda da ÖBP’si yüksek olana öncelik verilir.

 

 

GÜNCEL EĞİTİMLER TÜMÜ