Sınav stresi nasıl azaltılır?

Ümraniye Genç Akademi  ve Maltepe Genç Akademi olarak bu gün sizlere sınava girecek olan arkadaşlarımızın stresten nasıl uzak durmalarını gerektiğini ve sınavlarında başarılı bir şekilde geçmelerini sağlayacak en önemli tüyodan bahsedeceğiz.

Sınav Kaygısını Belirtileri :

Ders çalışmayı sürekli erteliyorsanız bu bir sınav kaygısının belirtileridir. Kaygılı bir öğrenci zihinsel, duygusal, davranışsal veya fiziksel bir belirti gösterir. Zihinsel belirtileri ”ya başaramazsam ya kazanamazsam ya hata yaparsam” gibi düşünceler ile kendini sürekli eleştirir ve özgüven kaybına neden olur.

Duygusal belirtiler ise panik hissi ve genel sinirlilik ve öfke hali sürekli ağlama gibi belirtileri vardır.

Bu tür davranışlar sonucunda çalışma isteksizliği başarısızlık ve istekleri ihtiyaçlarına göre düzenlemede unutkanlık gibi bir çok kontrol dışı nedenlere yüklemek ve sınavdan kaçmak sınavda donup kalma ve dikkatsizlik gibi bir çok şeyi etkiler.

 

Peki bu kaygıyı nasıl gidereceğiz?

Öncelikle kaygıyı gidermek için kaygının kaynağına ulaşmalı ve bunları tespit etmeliyiz. Sınavdaki endişelerinin her birini boş bir a4 kağıda yazmanızı rica ediyoruz. Bu şekilde içinde olan gizli tuttuğunuz her şeyi yazmanızı rica ediyoruz. Sonrasında kağıda baktığınızda hatta ya ben bunu da mı dert ediyormuşum dediğiniz maddeleri gördüğünüzde şaşıracaksınız.

 

Tüm bu kaygıları gördükten sonra aslında onların basit sıradan bir korku olduğunun farkına varacaksınız. Hepsi kağıtta ve önünde şimdi o kağıttaki kaygıların üzerine yürüyeceğiz.

 Her kaygının sonuna eğer getireceğiz Kazanamazsam bir daha çalışırım ve bu sefer kazanırım diyeceksiniz. Yani kaygılarınızın ne kadar basit olduğunu görene denk bunu tekrarlayın ve sonucunda sizde kendinizdeki özgüveni hissedeceksiniz ve hemen yeni planlar yapıp yeni hedefler belirleyeceksiniz.

 

Aileler neler yapmalı ?

Bunun bir sınav olduğunu unutmamalı her birey çocuğunu her ne olursa olsun desteklemeli onu incitecek en ufak bir kelime dahi kullanmamalı çünkü insanlar en üzgün durumda veya en heyecanlı durumda denilen her şeyi zihinlerine kayıt ederler.

 

Çocuklarımız bizlerin geleceği onları en iyi şekilde eğitmek ve topluma kazandırmak bizlerin görevi. Sınavda başarısız olurlarsa onlara umut olmak ve bir sonraki sınavında daha iyi olabileceğiniz onlara göstermek onlar için harika bir motivasyon kaynağı olacaktır.

Genç Akademi
09 Mayıs 2019

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.