Rüya Gibi Bir Eğitim Sistemine Sahip Finlandiya

Ödev ve Zorlama Yok, Eşit ve Ücretsiz Eğitim Var! 17 Maddede Rüya Gibi Bir Eğitim Sistemine Sahip Olan Ülke Finlandiya

Dünyadaki en iyi ve en başarılı eğitim sistemlerinden birine sahip olan ve tam olarak bu nedenle herkesin hayallerini süsleyen Finlandiya`nın eğitimdeki ayrıcalıklarına yakından bakalım...

1. Finlandiya`da öğle yemeği, okul malzemeleri ve hatta geziler de dahil eğitim tamamen ücretsiz.

Öğrenci okula iki kilometreden daha uzak bir yerde yaşıyorsa, okul otobüsüyle ücretsiz bir şekilde okula ulaşıyor. Ülkenin toplam bütçesinin yüzde on ikisinden fazla eğitime ayrıldığı için tüm masraflar devlet tarafından karşılanıyor.

2. Her öğrenciye bireysel bir yaklaşım sunulan Finlandiya eğitim sisteminde, farklı zihinsel ve bedensel becerilere sahip çocuklar bir arada okuyor.

Farklı zorluklardaki çalışmalar, öğrencilerin kendi becerileri doğrultusunda yapılıyor. Bir öğrenci zorluk yaşıyorsa, öğretmen birebir dersler ayarlıyor, ek dersler organize ediyor.

3. Üçüncü sınıftan önce not sistemi olmayan Finlandiya`da, notlar yalnızca öğrencilere bildiriliyor.

Üçüncü sınıftan yedinci sınıfa kadar ise `daha iyi olabilir` ile `mükemmel` arasında sözel bir değerlendirmede bulunuluyor. Notların sadece öğrenciler tarafından bilindiği ve notlar yüzünden azarlanılmayan bu sistemde, notlar bilginin mükemmelleştirilmesi ve bireysel ders planının düzeltilmesi için motive etmekte kullanılıyor.

4. Üniforma bulunmayan Finlandiya eğitim sisteminde, çocuklar okula istedikleri kıyafetle gidebiliyor.

Herhangi bir zorunluluk bulunmadığı gibi, isteyen öğrenci okula pijamasıyla ya da kostümüyle gidebiliyor.

5. Finlandiya`daki okullarda, ders sırasında çocukların oturma zorunluluğu yok.

Ders sırasında kendilerini nasıl rahat hissediyorlarsa öyle davranıyorlar; koltukta ya da yerde oturabiliyorlar. Hava güzelse, dersler çimlerde ya da amfi tiyatro gibi dizilmiş özel sıralarda yapılabiliyor.

6. Çocukların ödev yapmak yerine dinlenmeleri ve aileleriyle vakit geçirmeleri hedeflendiği için Finlandiya eğitim sisteminde ödev neredeyse hiç verilmiyor.

Az verilen bu ev ödevleri kısa sürede bitiyor ve genellikle ilgi çekici konular seçiliyor. Tarih derslerinde büyükanne ve büyükbabalarla 1950`li yıllarda hayatın nasıl olduğuna dair sohbet edilmesi bunlardan biri...

7. Sınavlara değil, hayata hazırlanılan Finlandiya`da, çocuklar ortaokuldan mezun olana kadar hiçbir sınavdan geçirilmiyor.

Öğrenciler sadece on altı yaşında, ortaokuldan mezun olurken zorunlu bir merkezi teste girmek zorundalar.

8. Tüm ders alanlarının kaldırıldığı bazı Fin okullarında, olgu bazlı öğrenme sistemine geçiliyor.

Dersler yerine, öğrenciler altı hafta boyunca tek bir konuyu farklı açılardan ele alarak işliyor. Örneğin göçmenlik coğrafi, tarihsel ve kültürel açıdan inceleniyor.

9. Bireysel yaklaşım sunulan Finlandiya eğitim sisteminde dersler kırk beş dakika, teneffüsler ise on beş dakika sürüyor.

Dersler eğlenceli ve ilginç işleniyor olsa da, bir çocuk için en güzel şey arkadaşlarıyla sosyalleştiği teneffüslerdir elbette.

10. Öğretmenlik çok prestijli bir meslek olarak görüldüğü için çocuklar en iyi öğretmenlerden eğitim alıyor.

Bir öğretmenin aylık gelirinin üç bin beş yüz euro olduğu Finlandiya`da, öğretmenharicinde her sınıfta öğrencileri izleyen ve yaptıkları çalışmalarda onlara yardım eden özel bir yardımcı da bulunuyor.

11. "Peki bu bilgi gerçek hayatta ne işimize yaracak?" sorusu Finlandiya eğitim sisteminde yanıt buluyor ve öğrenciler gerçek hayatta ihtiyaç duyacakları şeyleri öğreniyor.

Yemek pişirmekten örgü örmeye, web sitesi kurmaktan dikiş dikmeye kadar Finli öğrenciler dünyaya uyum sağlamaları amacıyla her şeyi öğreniyor. Yüzme derslerinde yalnızca yüzmeyi değil, boğulan birini tanıma amacıyla belirtileri de öğreniyor.

12. İyi ya da seçkin okul gibi şeylerin bulunmadığı Finlandiya`da herkes kendi evine en yakın okula gidiyor.

Okul seçmeye gerek görülmeyen bu eğitim sisteminde nerede yaşarsa yaşasın herkes iyi öğretmenlere, kaliteli malzemelere ve güzel yiyeceklere ulaşabiliyor.

13. Yemek çeşidinin fazla olduğu Finlandiya okullarında, vejeteryan da dahil pek çok seçenek bulunuyor.

Yemek menüsünün bir ay öncesinden internet sitesinde açıklandığı bu sistemde, öğrenciler yemek isteklerini `alışveriş sepetlerine` ekleyebiliyor.

14. Yatılı partilerin organize edildiği Fin okullarında, uyku tulumlarını alan öğrenciler öğretmenlerle birlikte okulda kalıyor.

Sinema geceleri düzenleniyor, oyunlar oynanıyor ve herkes spor salonunda uyuyor.

15. Finlandiya`daki kütüphanelerde çocuklara okuma sevgisi aşılamak amacıyla eğitilmiş köpekler bulunuyor.

Eğitimli olan bu köpekler, çocuklar kitap okurken ya da bir hikaye anlatırken onları dinliyor.

16. Öğrencinin kendisi için faydalı bir etkinliği seçebileceğine inanıldığı için, yapılan ders ilgisini çekmediğinde öğrenci farklı bir şeyle ilgilenebiliyor.

Finlandiya`daki okullarda öğrenci ders sırasında gidip kitap okuyabiliyor ya da dikiş dikebiliyor.

17. İstedikleri kıyafeti giyebilen öğrenciler, aynı zamanda ayakkabısız bir şekilde okulda gezebiliyor.

Çocukların mutlu ve başarılı olduğu Finlandiya eğitim sistemi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Genç Akademi
27 Eylül 2018

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.