Lise Son Sınıf Üniversiteye Hazırlık Oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı  liselere ait ders programlarında ve ders saatlerinde yaptığı yeni büyük değişimi açıkladı. Lise son sınıflarda artık öğrenciler ders görmeyecek ve üniversiteye hazırlanacak. Normal süresi 4 yıl olan lise eğitiminde müfredat ilk 3 yıl tamamlanacak ve öğrenciler lise son sınıfta üniversiteye hazırlık olarak test ve deneme sınavı çözümleri yapacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı bu son değişiklik ile dershane ve etüt merkezlerini ortadan kaldırmayı amaçladıklarını, öğrencinin tek eğitimi okukda almasını amaçladıklarını açıkladı. Öğrencilerin son sınıfta okul dersleri ve sınava hazırlık sürecinde çok yoğun bir programla karşı karşıya kaldığı için okulu aksatarak önceliklerini sınava vermelerinin önünde geçilmeye çalışılacak olan yeni yöntemde amaç öğrenciyi tamamen okulda tutmak. Yeni düzenleme ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan resmi bir açıklama gelmesede liseler için birçok değişikliğin yolda olduğu tüm kulislerde konuşulmaya başladı. Yeni düzenlemenin ayrıntıları ve ne zaman uygulanmaya başlayacağı da henüz kesin değil.

Zorunlu Derslerde Değişiklik 

Yeni düzenlemeye göre ortaöğretimde öğrenciler Türkçe, Matematik, Tarih ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerini zorunlu temel dersler olarak alacak. Öğrencinin okuduğu okul türü ve ilgi alanına göre zorunlu derslerin sayısında artış planlanırken diğer derslerin seçmeli olması bekleniyor. Bu düzenleme ile ilgilide ayrıntılar henüz kesin değil.

Genç Akademi
22 Aralık 2018

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.