Kişisel bilgisayar devriminin öncülerinden Steve Jobs’un Hikayesi

Kişisel bilgisayar devriminin öncülerinden Steve Jobs’un Hikayesi

Aranızda öğrenimini yarıda bırakanlarınız var mı? Apple’ın kurucusu Steve Jobs bunlardan biri, hatta o üniversite diplomasını da almamıştı, ancak bu durum hayal kurmasını engelleyemedi. En büyük başarısızlıklarını dahi alıp en büyük zaferlere dönüştürmesini bildi.

19 yaşındaki genç Steve, günün birinde arkadaşı Dan Kottke ile birlikte Reed Koleji’nden ayrılmaya karar verdi ve okulunu yarıda bırakıp Hindistan’a taşındı. Neden mi? Felsefi Aydınlanma’yı bulmak için. Bu olay, Jobs’ın hayatının önemli bir aşamasını, gelecekteki çalışmalarına da büyük ölçüde ışık tutup derinden etkileyecek bir şeyi, yani sezginin gücünü öğrendiği dönemi kapsıyor.

İlk yıllarında pek çok insan onu mükemmeliyetçi yaklaşıma sahip bir öngörü adamı olarak tanımlıyordu. Ancak güçlü öngörüleri dahi onun 30 yaşında iken kendi şirketinden (Apple Inc.) kovulmasını engelleyemedi. Sıfırdan inşa ettiğiniz bir şirketin size tamamen sırtını dönüp, sizi aşağılanmışlık duygusu ve derin bir hüsranla, en önemlisi de işsizlikle baş başa bırakabileceğini hayal edebiliyor musunuz? Steve Jobs tam da bu durumun üstesinden gelmeye çalıştı ve başarılı oldu.

Jobs’ın şirketten kovulmasının ardından geçen 11 yılda şirket iflasın eşiğine gelmişti. Microsoft’un yıldızının parladığı günlerdi.

Apple’ın perde arkasındaki beyin olduğu gerçeği Steve Jobs’ın şirkete geri dönmesi için yapılan umutsuz yakarışların yolunu açtı ve şirket yetkililerinden gelen bu çağrıyı geri çevirmeyen Jobs işine geri döndü. Teklifi kabul etti ve Apple’ı yeni araçlar ve teknolojiler söz konusu olduğunda ilk akla gelen şirketlerden biri haline getirdi.

Genç Akademi
25 Ocak 2020

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.