Fabrika İşçiliğinden Premier League Şampiyonluğuna Uzanan Başarı Öyküs

Leicester City'nin 2016'daki Premiere League şampiyonluğu adeta bir peri masalıydı futbolseverler için. Koca takımlara kafa tutan ve oynadığı futbolla milyonları kendine hayran bırakan bir takım ortaya çıktı o sene. O takımın da dikkat çeken bir yıldızı... Jamie Vardy. Attığı 22 golle takımının şampiyonluğu için çok büyük rol oynayan Vardy, şampiyonluk kazanan oyuncularda görmeye pek alışık olmadığımız bir hikayeye sahip. Hadi birlikte yakından bakalım İngiliz golcü Jamie Vardy'nin hayatına.

Futbolla büyümeyi umut ederken akademiden kovuldu.

Ayağında elektronik kelepçeyle birden fazla işte çalışırken futbolla uğraşmaya devam etti.

Ailesinin maddi zorluklarının iyice artmasıyla Vardy çalışmak zorunda kaldı. Futboldan ise bir türlü kopamadı. Birçok farklı işte çalışan Vardy, bu sırada amatör kulüplerde çok düşük paralar kazanıyordu. Bir barda karıştığı olay sebebiyle ayağında elektronik bir kelepçeyle altı ay geçirmek zorunda kaldı. Vardy bu konuda şunları söylüyor: Uzak bir yerde deplasmana gidiyorsak maçın yalnızca ilk bir saatinde oynayabiliyordum. Sonra polisler beni yakalıyorlardı ve eve geri getiriyorlardı.

Yaşıtları, Dünya Kupası’nda oynarken o bir fabrikada işçi olarak çalışıyordu.

23 yaşındayken yaşıtları Aaron Lennon, Joe Hart gibi isimler İngiltere milli takımıyla Dünya Kupası’nda mücadele ederken Jamie Vardy, bir fabrikada tam zamanlı işçi olarak çalışıyordu. Yalnızca cumartesi sabahlarını ayırabildiği futbol, artık yalnızca amatör bir hobiydi onun için

Bir sezonda attığı 31 gol ile dikkatleri üstüne çekmeyi başardı.

Amatör ligde mücadele ederken bir sezonda attığı 31 golle Ada futbolunda ses getirdi. 25 yaşına kadar, doğru düzgün tesisi olmayan ve duş imkanı bulunmayan takımlarda top koşturan Vardy için şans kapıyı çalmıştı artık. Premier League adayı Leicester City, 1,24 milyon euro’ya transfer oldu. Artık, sahne ışıklar Vardy’nin üstündeydi ve takımının Premier League'ye çıkmasında büyük rol oynadı.

Leicester City, bir masalı gerçek kıldı ve Premier League şampiyonluk kupasını Vardy’nin golleriyle kaldırdı.

Jamie Vardy, ünlü futbolculardan alışkın olduğumuz başarı hikayelerinden farklı bir hikayeye sahip. Kısa zamanda kendisini kanıtlamak zorunda olan ve hatta bir kış gecesi çıplak antrenman yapmak zorunda bile kalan futbolcu, azmin başarının anahtarlarından biri olduğunu gösteriyor.
Genç Akademi
04 Ocak 2020

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.