Çocuklarda İkinci Dili Öğrenme Yaşı

Yabancı dil sorununa en etkili çözüm erken yaşlardan itibaren en az bir yabancı dille tanışmaktır. Uzmanlar çift dilli çocuk yetiştirmek isteyen ailelere 3 yaşına kadar olan sürece dikkat etmeleri uyarısında bulunuyor. 3 yaş yeni bir dil öğrenmeye başlamak için çocuklarda en uygun yaştır.

Çocuklarda Yabancı Dil Öğrenmeye Başlama Yaşı

İkinci bir dil öğreterek çocuk yetiştirmek.Yabancı dil öğrenmeye çoğumuz üniverisitede hazırlık sınıfı okuyarak başladık, çoğumuz ise dil kurslarına giderek öğrendi. Peki ya çocuğunuz? Çocuğunuz yabancı dil öğrenmeye ne zaman ve nasıl başladı yada henüz başladı mı?

Bebeklikten 3 yaşına kadar olan süreç çocuğumuzun dili açısından çok önemli. Düzenli şekilde 2 ya da daha fazla dil konuşulan bir evde olan çocukların bu dilleri öğrenebilir.Çocuğunuzun 2 yaş süreci temeli oluşturuyor. 1 yaşından sonra taklit yoluyla konuşan çocuğa düzenli konuşarak yabancı dili benimsetebilirsiniz. Önemli olan düzen ve istikrar. Bu duruma otomatik öğrenme diyebiliriz. Zihinleri temiz olduğu için hemen algılayıp otomatik olarak konuşabilirler. Böylece ana dili gibi konuşurlar.

Dil Öğrenme Ne Zamana Kadar Devam Eder

Dil öğrenmeye yatkınlık ergenliğe kadar devam etmektedir. Ergenliğe girmeden önce yabancı dille tanışan çocuklar, sürekli ve düzenli şekilde duyarlarsa anadili gibi bu dilleri konuşabilirler.Çocuğunuz herhangi bir şeyle uğraşırken, ona yabancı dilde bir televizyon ya da müzik kanalı dinleterek kulak dolgunluğu yaratın.

Çocuğunuza sevdiği oyuncakların, öğretmek istediğiniz yabancı dildeki karşılıkları söyleyin. Bunu bir kelime öğrenme oyunu haline getirin.Öğretmek istediğiniz yabancı dili siz de biliyorsanız bu dildeki şarkıları ve tekerlemeleri çocuğunuzla beraber söylerken anlamlarını da açıklayın ve böylece ezberciliğe karşı önlem alın.

Yabancı dili ya da dilleri, düzenli ve sürekli şekilde sunmayı ihmal etmeyin.
Yedi yaşından itibaren okul eğitiminin yanı sıra özel ders de aldırabilirsiniz.
Ekonomik gücünüz yeterliyse, 7 yaşından itibaren çocuğunuzu (kendisi de arzu ediyorsa) yurt dışındaki dil kurslarına gönderin. Uzmanlar, küçükler için dört ya da sekiz günlük bir programın, ergenlik çağındakiler için 15 günlük bir seyahatin uygun olduğunu söylüyor.
Tabikide bütün bu yorumlar geneldir.Her çocuk için dil öğrenme sürece aynı şekilde ilerlemeyebilir.Ancak eğitime erken yaşta başlanması kesinlikle etkili olacaktır.

Genç Akademi
06 Ekim 2018

Bizi sosyal medyada takip edin, gelişmelerden ve kampanyalardan haberdar olun.

facebook.com/GencAkademiTR instagram.com/gencakademi_/ youtube.com genc-akademi.tumblr.com

T.c. Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı

e-bülten
Kampanyalardan haberdar olmak istiyorum.