Bilgi Talep Formu
GÖNDER

YKS ve TYT Hazırlık Kursu

ÜMRANİYE YKS ve TYT HAZIRLIK KURSU

Yükseköğretime geçişte uygulanacak olan yeni sınav sistemine uygun olarak hazırlanmış  eğitim programlarımız ile öğrencilerimize en iyi eğitimleri vererek hayallerindeki üniversiteye hazırlıyoruz.Genç Akademi olarak eğitimde doğrudan iletişimin en sağlıklı yolunun, öğrenen birey ile öğretmeni arasında birebir bilgi alışverişi olduğuna inanıyoruz. Birebir eğitim bu özelliği ile grup eğitimlerinden çok farklıdır. Çünkü birebir ders anlatımı esnasında öğrenen ile öğretmen arasındaki iletişim, en ileri düzeyde olduğu için; öğrenci hiçbir şeyi kaçırmadan, atlamadan anlatılan konuyu en ince ayrıntısına kadar öğrenmiş olur. Küçük quizlerle eksikler belirlenir, sık sık geri besleme ve pekiştirmeler yapılarak tam öğrenme sağlanır.Grup ortamında öğrencilerin öğrenmesine engel olan etkenler;motivasyon eksikliği, dersi sevmeme, sınıfın kalabalıklığı, düşük notlarla oluşan güvensizlik, alt yapı eksikliği, ailevi ve kişisel sorunlar, arkadaş ortamı vb. unsurlardır.Bu unsurları ortadan kaldırarak, öğrencinin en yüksek verimi almasını sağlıyoruz.

 
 

genç akademi yks kursu

 

Kurs İçeriği

⦁ Yeni sınav sistemine uygun hazırlık programı
⦁ Eğitim koçluğu
⦁ Etüt programları
⦁ Sınavlar
⦁ Ev ödevlerine yardım
⦁ Özel ders ve paket programları

 

12.SINIFLAR DERS PROGRAMI

Kurs Süresi:9 Ay

Haftalık Ders Saati:15 Saat

Toplam Ders Saati:540 Saat

 

11.SINIFLAR DERS PROGRAMI

Kurs Süresi:3 Ay

Haftalık Ders Saati:15 Saat

Toplam Ders Saati:180 Saat

 

Temel Yeterlilik ne demektir?

Temel Yeterlilik, adayların sözel ve sayısal alanlarda sahip olmaları beklenen bilgi, beceri ve yetkinlikleri kapsar.

Temel Yeterlilik Testi (TYT) hangi alanlardan soruları içerecektir?

TYT’ de Türkçe ve Temel Matematik alanları ile ilgili sorular yer almaktadır.

Türkçe Testinde; Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurallarını kullanma becerileri ölçülecektir.

Temel Matematik Testinde; Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerileri ölçülecektir.

TYT’nin geçen seneki YGS’den farkı nedir?

TYT ile YGS arasındaki en önemli farklılık, TYT’nin yeterliliğe dayalı bir değerlendirmeyi esas almasıdır.

TYT, farklı lise türlerinde öğrenim gören ve farklı düzeydeki bütün adaylara uygulanacağından ve adayların bilgiden daha çok temel yeterlilikler bakımından değerlendirilmesi yönüyle daha kapsayıcı olup bütün adaylar için fırsat eşitliği sunmaktadır.

Dolayısıyla bu sistem, YGS’den bütünüyle farklı ve yeni bir sistemdir. Bunun örnekleri dünyada farklı ülke ve seçkin yükseköğretim sistemlerinde de mevcuttur.

TYT’nin Türkçe ve Temel Matematik esaslı olmasının ve kapsamında Sosyal Bilimler ile Fen Bilimleri’nin bulunmamasının sebebi nedir?

TYT’de adayın bilgisinin değil temel yeterliliklerin belirlenmesi esastır. Bu kapsamda bu testte Türkçe ve Temel Matematik sorularının yer alması hem sözel, hem de sayısal açıdan temel yeterlilikleri belirlemek için kâfi görülmektedir.

Diğer bir ifade ile MEB’in orta öğretime geçiş için yeterli kabul ettiği bütün derslerin kazanımlarının ve bu kazanımlara dair öğrenci başarısının bir daha sorgulanması yerine; temel yeterliliklerin genel çerçevesi ve kazanımları değerlendirilecektir. Dolayısıyla TYT, okul dışı öğrenme kaynaklarına bağımlılığı azaltacaktır.

TYT ile YGS puan türleri karşılaştırıldığında nasıl bir farklılık görülmektedir?

YGS’de 6 puan türü vardı (YGS-1, YGS-2, YGS-3, YGS-4, YGS-5, YGS-6).

TYT’de ise her adayın sadece bir puanı hesaplanacaktır. Bu puan, Temel Yeterlilik Testi Puanı (TYT-Puanı)’dır.

TYT sorularının içeriği ve dayandığı müfredatta değişiklik var mıdır?

Hayır. Adayların tabii olacağı müfredat, MEB’in ortak müfredatından seçilecektir.

Lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli baraj puanı nedir?

TYT’den en az 150 puan almak koşuluyla, adayın TYT puanı ile sınavın ikinci oturumundaki testlerden alacağı puanla birlikte hesaplanacak olan Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık ve Dil puanının en az birinin 180 puan olması gerekmektedir.

Adaylar, 180 ve üzerinde puan aldıklarında, ilgili puan türünde öğrenci kabul eden lisans programlarından tercih yapabilecektir.

Lisans programlarını tercih edebilmek için gerekli baraj puanı nasıl hesaplanır?

Sözel Puan: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal Bilimler-1 Testi (%50) + Sosyal Bilimler-2 Testi (%50)) %60]

Sayısal Puan: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Matematik Testi (%50) + Fen Bilimleri Testi (%50)) %60]

Eşit Ağırlık Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [(Türk Dili ve Edebiyatı – Sosyal

Bilimler-1 Testi (%50) + Matematik Testi (%50)) %60]

Dil Puanı: [Temel Yeterlilik Testi %40] + [Yabancı Dil Testi %60]

 

 

 

GÜNCEL EĞİTİMLER TÜMÜ