Ümraniye Genç Akademi Yabancı Dil Merkezi

Neden Fransızca Öğrenmeliyiz ?

10 Ara
2017
fransizca

Dünyada en çok konuşulan diller arasında gelen Fransızca, günümüzde dil öğrenmek isteyenler için önemli ve geçerli bir dil olarak görülmektedir.  Fransa’nın Dünya turizminin önemli merkezlerinden birisi olması, Avrupa Birliği ve NATO’nun İngilizce ile birlikte resmi dili olmasa da Fransızca neden önemli bir dil olduğunu gösteriyor. Peki Neden Fransızca Öğrenmeliyiz?

genc akademi fransızca kursu

Dünyada Fransızca Neden Önemlidir?

Hint-Avrupa dil ailesinin Roman dilleri alt birimden olan Fransızca, Fransa ve Fransız uygarlığını benimsemiş ve eski Fransız sömürgesi ülkelerde konuşulan dildir.

Başta Fransa olmak üzere Kanada, Belçika, İsviçre, Afrika, Lüksemburg ve Monako ve daha birçok ülkede konuşulan Fransızca; İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Katalanca ve Rumence gibi Roma İmparatorluğu’nun dili olan Latince’nin devam dillerindendir.

Aynı zamanda 29 ülkenin de resmî dili olan Fransızca, La Francophonie denilen Frankofon Fransızca konuşan uluslar topluluğudur. Fransızca Birleşmiş Milletler’in bütün alt kurumlarında ve uluslararası kuruluşların çoğunda resmî dil olarak kullanılır.

Neden Fransızca Öğrenmeliyiz?

1. Dünya Dili

Yaklaşık olarak dünyada 5 kıtada 200 milyon kişinin Fransızca bildiği düşünülmekte ve 128 milyon insan Fransızcayı anadili veya ikinci dili olarak konuşmaktadır. 54 ülkede 72 milyon insan tarafından da bilinmekte ve konuşulmaktadır.

Fransızca İngilizceden sonra dünyada en yaygın olarak öğrenilen ikinci yabancı dildir. İngilizce ile birlikte dünyadaki tüm ülkelerde Fransızca eğitimi yapılması da Fransızca’nın önemini gösterir. Fransa, tüm dünyada yönettiği Fransız Kültür Merkezleri ile kurmuş olduğu ağda tüm dünyada milyonlarca öğrenciye Fransızca eğitimi vermektedir.

2. İş Dünyasının Dili

Fransızca ve İngilizceyi bilmek uluslararası iş dünyasında birçok avantajları da sağlar. Fransızca biliyor iseniz; Fransa, Fransızca konuşulan ülkeler (Kanada, İsviçre, Belçika ve Afrika Ülkeleri), Fransız şirketlerindeki tüm kapıları size açacaktır. Dünyanın 5 inci büyük ekonomisi ve yabancı yatırımlar için üçüncü bölgesi olan Fransa aynı zamanda büyük bir ekonomik partner olarak görülmektedir. Dünyanın en refah ülkelerinden Kanada’nın resmi dilleri arasında olması da ayrı bir önem taşır.

3. Kültür Dili

Fransızca, moda, tiyatro, yemek kültürü, görsel sanatlar, dans ve mimarlık gibi alanlarda uluslarası dil konumundadır. Fransızca bilgisi aynı zamanda orijinal Fransız edebiyatına ulaşma konusunda size büyük kapıları ardına kadar açacaktır.

Düşünsenize, Victor Hugo, Molière, Jean-Paul Sartre’i orijinal metinlerinden okumanın verdiği hazzı. Edith Piaf’ı dinlerken, sanatçının hislerini daha iyi anlamayı, Alain Delon filmlerini orijinal olarak izlemeyi, ya da Zinedine Zidane hakkında yazılanları tam anlamıyla öğrenmeyi.

5. Seyahat Dili

Fransa, yılda yaklaşık 80 milyon turist ve gezginin ziyaret ettiği Dünya’daki en çok turist çeken destinasyondur. Azıcık da olsa Fransızca bilmek Paris ve Fransa’nın diğer bölgeleri olan Cote d’Azur, Alpler Breton bölgesi gibi, seyahatinizi ne kadar eğlenceli hale getirecektir inanamazsınız.

Tabii ki sadece Fransa değil, Afrika, İsviçre, Kanada, Monako ve diğer birçok bölgede yerel insanlarla tanışmak ve kültürleri tanımanın zevkini tadacaksınız.

Her ne kadar ben bugüne kadar karşılaşmasam da Fransızların İngilizce konuşmadığını hep söyler dururlar. Fransızca öğrendiğinizde bu problemi de ortadan kaldırmış olacaksınız.

 

6. Uluslararası İlişkilerin İkinci Dili

Fransızca Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği, UNESCO, NATO, Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Kızıl Haç, Uluslararası Mahmekeler’in sadece resmi değil aynı zamanda konuşma ve çalışma dili olarak da kabul edilmektedir. Fransızca Uluslararası Kuruluşların karargahlarının ve merkezlerinin bulunduğu Strazburg, Brüksel ve Lüksemburg gibi şehirlerin de konuşulduğu bir dil olduğundan uluslararası ilişkilerde çok önemlidir.

7. Dünyaya Açılan Dil Fransızca

İngilizce ve Almanca’dan sonra, Fransızca internette en yaygın olarak kullanılan üçüncü dildir.

Fransızca anlama yeteneği tüm dünyada Fransızca konuşan konuşmacılar ve uluslararası Fransız medyasında yayınlanan Fransızca dilindeki haberlere ulaşmayı ve alternatif bir bakış açısı yakalamayı sağlar. TV5, France 24, Radio France Internationale bunlardan bazılarıdır.

 

kaynak:aylakgezgin.com

admin
author

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Neredeyiz