Ümraniye Genç Akademi Yabancı Dil Merkezi

İngilizce Konuşma Kuralları

08 Ara
2017
İngilizce

1. Dil bilgisi çalışmayın

Eğer sınavlardan geçmek istiyorsanız, dil bilgisi çalışmalısınız. Buna rağmen, akıcı bir İngilizce’ye sahip olmak istiyorsanız, İngilizce’yi dil bilgisi çalışmadan öğrenmeye çalışmalısınız.

Dil bilgisi çalışmak sizi sadece yavaşlatır ve kafanızı karıştırır. Cümle kurarken kurallar hakkında düşünmek yerine, ana dili İngilizce olan biri gibi doğal bir şekilde cümle kuracaksınız. İngilizce konuşanların sadece küçük bir bölümü, tüm dil bilgisi kurallarının %20’sinden fazlasını bilir. Birçok ESL öğrencisi, ana dili İngilizce olan birinden daha fazla dil bilgisi bilir. Bunu deneyimlerimden yola çıkarak emin bir şekilde söyleyebilirim. Benin ana dilim İngilizce, İngilizce Edebiyatı okudum ve 10 yıldan fazla zamandır İngilizce öğretiyorum. Buna rağmen, benim öğrencilerim benim bildiğimden fazla dil bilgisine sahip. Tanıma kolaylıkla bakar ve uygularım; ama aklımda fazla tutmam.

Ana dili İngilizce olan diğer arkadaşlarıma dil bilgisi soruları sorarım, sadece çok azından doğru cevaplar alırım. Buna rağmen hepsi, etkili bir bir biçimde, okur, konuşur, dinler ve iletişim kurar.

Ettirgen bir fiilin açıklamasını ezberden söylemek mi istersiniz, yoksa İngilizce’yi akıcı bir şekilde mi konuşmak istersiniz?

 

ümraniye genç akademi yabancı-dil-eğitimi

 

2. Kalıp İfadeleri öğrenin ve onlara çalışın

Birçok öğrenci doğru cümle kurmak için kelimeler öğrenir ve onları doğru sıraya koymaya çalışır. Bazı öğrencilerimin bildiği kelime sayıları beni büyüler; ama bir tane bile doğru cümle kuramazlar. Bunun nedeni kalıp ifadeleri öğrenmemeleridir. Çocuklar dil öğrenirken, hem kalıp ifadeleri, hem de kelimeleri birlikte öğrenirler. Aynı şekilde, siz de çalışmalısınız ve kalıp ifadeleri öğrenmelisiniz.

1000 kelime biliyorsanız, muhtemelen bir doğru cümle kuramayabilirsiniz. Ama bir kalıp ifade biliyorsanız, yüzlerce doğru cümle kurabilirsiniz. Eğer 100 kalıp ifade biliyorsanız, kaç tane doğru cümle kurabildiğinize şaşıracaksınız. Son olarak, eğer 1000 kalıp ifade biliyorsanız, siz hemen hemen akıcı İngilizce’ye sahip birisiniz demektir.

3.Çevirmeyin

İngilizce bir cümle kurmak için, kelimeleri kendi dilinize çevirmeyin. Kendi dilinizdeki düzen daha farklıdır ve bu yüzden bunu yavaş ve hatalı yaparsınız. Bunun yerine, kelimeleri söylerken düşünmeyeceğiniz kalıp ifadeler ve cümleler üzerine çalışın. Otomatik olmalı.

Bir diğer çeviri problemi; öğrendiğiniz dil bilgisi kurallarını birleştirmeye çalışmanızdır. Cümle kurarken dil bilgisi hakkında düşünmek ve çevirmek yanlıştır ve kaçınılmalıdır.

4. Okumak ve Dinlemek yeterli değildir. Duyduğunuz şeyler hakkında alıştırma yapın!

Okumak, dinlemek ve konuşmak bir dilin en önemli hususlarıdır. Bu İngilizce için de geçerlidir. Buna rağmen akıcı olmak için konuşma, gerekli olan tek şeydir. Bebekler ve çocuklar için önce konuşmayı öğrenmek normaldir. Akıcı olmak için, sonra okumaya başlarlar, sonra da yazmaya. O halde doğal sıralama: dinleme, konuşma, okuma, yazma şeklindedir.
Dünya üzerindeki okullarda önce okumanın, sonra sonra yazmanın, sonra dinlemenin ve daha sonra konuşmanın öğretilmesi tuhaf değil midir? Farklı olmasına rağmen, temel neden ikinci dili öğreniyor olmanızdır. Bir materyali anlamanız ve öğrenmeniz için, onu okumanız gerekir. Doğal sıranın; dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmasına rağmen, ESL öğrencileri için sıralama: okuma, dinleme, konuşma ve yazma şeklindedir.

Birçok insanın okuyup dinleyebilmesinin nedeni hepsinin alıştırma yapmasındandır. Ama akıcı İngilizceye sahip olmak için, konuşma alıştırması yapmalısınız. Dinleme kısmında durmayın, sadece dinlemeyin. Duyduğunuz şeyleri dinlerken materyalleri yüksek sesle söyleyin. Ağzınız ve beyniniz konuşmanız sırasında efor sarf etmemeye başlayana kadar yüksek sesle konuşma alıştırmaları yapın. Böyle yaparak, akıcı bir İngilizce’ye sahip olabilirsiniz.

5.Kendinizi İngilizce’ye gömün

Bir dil konuşabilmeniz, ne kadar zeki olduğunuzla alakalı değildir. Bu herkes tarafından kanıtlanmış bir gerçektir. Herkes en azından bir dil konuşabilir. Akıllı olsanız veya olmasanız da, ya da akıl gücü noksanlığınız olsa da bir dil konuşabilirsiniz.

Bu dilin sürekli etrafta olmasıyla başarılır. Ülkenizde, dilinizi sürekli duyar ve konuşursunuz. İngilizce’yi iyi konuşan birçok kişinin İngilizce eğitim veren okullarda eğitim gördüğünü fark edeceksiniz. Onlar İngilizce’yi sadece İngilizce eğitim veren bir okula gittiklerinden değil, etraflarında sürekli İngilizce konuşan insanların olmasından dolayı konuşabilirler.

Yurtdışında okuyup da İngilizce’yi az öğrenen insanlar da vardır. Bu insanlar yurtdışında da kendi ülkelerinden insanları bulurlar ve sürekli onlarla konuşurlar, işte bu yüzden tan öğrenemezler.

Akıcı İngilizce’ye sahip olmak için bir yere gitmek zorunda değilsiniz. Sadece etrafınızı İngilizce’yle çevirmelisiniz. Arkadaşlarınızla sadece İngilizce konuşacağınıza dair anlaşmalar yapabilirsiniz. Aynı zamanda bir yanınızda bir iPod taşıyarak, sürekli İngilizce cümleler dinleyebilirsiniz. Görebildiğiniz gibi, etrafınızdaki şeylerde değişiklik yaparak, bunları başarabilirsiniz. Kendinizi İngilizce’ye gömün ve çok daha fazla hızlı öğrenin.

6. Doğru materyallerle çalışın

“Alıştırma kusursuz yapar” şeklinde, yaygın kullanılan yanlış bir kalıp var. Bu hakikatten uzaktır. Alıştırma sadece kalıcı yapar. Yanlış bir cümle üzerine alıştırma yaptığınızda, yanlış bir cümlenin kusursuz söylenişini öğrenirsiniz. Bundan ötürü, herkes tarafından ortak kullanılan materyaller üzerine çalışmanız önemlidir.

Gördüğüm bir diğer problem ise; birçok öğrenci haberler ile çalışıyor. Ne var ki, habercilerin konuştukları dil çok resmidir ve kullandıkları içerik daha çok politik ve normal hayatta kullanılmayan türdendir. Ne söylediklerini anlamak önemlidir; ama bu, İngilizce’nin esas temellerini öğrendikten sonra yapılması gereken ileri seviye bir yöntemdir.

Ana dili İngilizce olmayan biriyle İngilizce çalışmak hem iyi, hem de kötüdür. Ana dili İngilizce olmayan biriyle İngilizce çalışmanın artılarını ve eksilerini bilmeniz gerekir. Bu kişilerle çalışmak size tecrübe kazandırır. Aynı zamanda birbirinizi motive edebilir ve hatalarınızı belirleyebilirsiniz. Eğer bir cümlenin doğru ya da yanlış olduğunuzdan emin değilseniz, birbirinizden kötü yanlarınızı alabilirsiniz. Bu yüzden, bu alıştırma zamanlarını, çalıştığınız doğru materyallerle alıştırma yapmak için bir zaman periyodu olarak kullanın, bir cümle nasıl söylenir öğrenmek için değil.

Kısaca; çalışırken, güvenebileceğiniz, genel olarak kullanılan ve doğru İngilizce materyalleri kullanın.

Özet

Akıcı İngilizce konuşma amacınızı başarmanız için size yardımcı olacak kurallar bunlardır.GENÇ AKADEMİ yabancı dil merkezi olarak bizde bu kurallar ışığında öğrencilerimize yabancı hocalar eşliğinde İngilizce konuşmayı öğretiyoruz..

admin
author

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Neredeyiz