Eğitim Danışmanı İçin Tüyolar

TÜYOLAR

⦁ Eğitim danışmanının ailelerle iletişme geçeceği en iyi saat 17:00 – 21:00 arasıdır. Gün olarak Cuma ve Cumartesi günleri çok önemlidir.
⦁ Telefonda ya da yüz yüze görüşmelerde ailenin size kayıtsız ya da duyarsız kalması olumsuz elektrikten bile kötüdür.
⦁ Kurum ziyaretlerinde canlı ol, yüksek sesle konuş. Bu, karşıdaki insanın aklında merak uyandırır. Tabi ki bunu yaparken kıvamında davranmalı, duruşuna korumalısın.
⦁ Kitap okumak çok önemlidir.
⦁ Eğitim danışmannın ana malzemesi insandır.
⦁ Bazen tek bir cümle birçok şeyi anlatır. Tek bir sözüyle kitaplar doluus anlamlar uyandıran kişi, kitleleri peşinden sürükleyecek bir hatiptir. Ufacık bir şeyi anlatmak için uzun uzadiya cümleler kuran kişiler ise asla merak uyandırmazlar.
⦁ Danışman ilk işe başladığında üzerinde sosyal bir giysi vardır. Ne zaman özüne döner rahat davranırsa o zaman kayıtlar gelir.
⦁ Danışmandaki sorgulamacı bakış tarzı sırtındaki koca bir tuğla cuvaldır. Sorulardan krutulup işine odaklanmalısınız.
⦁ İyi konuşabilmek için kitao okumalısınız. Film izlemelisiniz, kelimeleri yakalamalısınız. Ben bunu nerde söylersem etkili olur demelisiniz.
⦁ Telefon görüşmelerinde aynı ses tonuyla konuşmamalısınız.
⦁ Okul görüşmelerinde ilk izlenim çok önemlidir. Müdür dik oturuyorsa siz ısınamamıştır, bir an önce gitmenizi bekliyordur. Arkasına yaslanmışsa bize ısınmış, konuşmaktan zevk alıyordur.
⦁ Görüşmelerini asla uzun tutma.
⦁ Kapıda her zaman güler yüzlü karşılama yap.
⦁ Resepsiyonda olan kişi her şeyi ile süpe rolmak zorunda. Çünkü kurumu yansıtan ilk kişidir. İlk izlenim orada başlar ve düşünce oluşur. Canlı heyecanlı kişilerin karşılama yapması gerekiyor
// Güler yüzlü olmak danışmanın ilk görevi olmalıdır. Unutmayalım ki; danışman önlüğü güler yüzlüdür.
⦁ Danışmandaki sorgulamacı bakış tarzı sırtında koca bir tuğla çuvalıdır. Sorulardan kurtulup işinize odaklanmalısınız.
⦁ İyi konuşabilmek için kitap okumalısınız.