İNGİLİZCE ÖĞRENİRKEN YAPILAN HATALAR

ileGenç Akademi

İNGİLİZCE ÖĞRENİRKEN YAPILAN HATALAR

Ülkemizde İngilizce eğitimi uzun yıllar süren ancak getirisi olmayan bir süreç. İnsanlar yıllarını harcasa da yine de düzgün İngilizce konuşmaları mümkün olmayabiliyor ya da İngilizce konuşma konusunda kendilerine güvenemiyorlar. Peki İngilizce öğrenirken yaptığımız yanlışlar nedir, neden düzgün İngilizce öğrenemiyoruz ve nasıl hatalar yapıyoruz?

 

TEORİYE ZAMAN HARCIYORUZ
Yabancı bir dil en iyi yaşanarak ve deneyimlenerek öğrenilir. Biz ise işin teorisine çok vakit harcarken pratik yapmaya zaman bırakmıyoruz. Öğrencilik yıllarında İngilizceyi sınavından geçer not almamız gereken bir ders olarak görüp sınavda çıkacak sorulara hazırlanmayı yeterli buluyoruz. Haliyle, İngilizce konuşma ve iş yapma zamanı geldiğinde başarılı olamıyoruz.

ÖĞRENDİĞİMİZİ HIZLA UNUTUYORUZ
Türkiye’de hayat İngilizce ile dönmüyor. İş dünyasında İngilizce ne kadar gerekliyse, sosyal yaşamımız da İngilizceden o kadar uzak kalıyor. Türkçenin güçlü bir dil olarak yaşamına devam etmesi için bu güzel bir gelişme olsa da sular seller gibi İngilizce konuşmayı öğrenerek kariyerinde ilerlemek isteyenler pratik yapma şansını kaybediyor ve ardından okulda öğrenilen azıcık İngilizce de uçup gidiyor.

 

KULAĞIMIZLA DEĞİL GÖZÜMÜZLE ÖĞRENİYORUZ
Okullarda veya özel kurslarda İngilizce eğitim metotları kulağa hitap etmiyor. Öğrencilere, İngilizcenin nasıl yazıldığını ve Türkçe’ye nasıl çevrileceğini öğretmeye odaklanıyoruz. Sanki herkes İngilizce’den Türkçe’ye cilt cilt roman çevirip edebiyat çevirmeni olacakmış gibi işin okuma/anlama kısmına odaklanırken, konuşma yeteneğini gözden kaçırıyoruz. Bu da zar zor öğrendiğimiz İngilizceyi de kısa süre sonra unutmamızı kolaylaştırdığı gibi bir yerde İngilizce konuşmak zorunda olduğumuzda tıkanıp kalıyoruz.

UYGUN ZAMANDA EĞİTİM ALMIYORUZ
Beynimiz bir dili, bebeklikten itibaren yıllar süren duyma-anlama çabasıyla, çok sancılı bir süreçte çözebilmişken, ikinci bir dili okulların hazırladığı ders programıyla önümüze konmuş birkaç saat içinde öğreneceğimizi düşünmek büyük bir hayalciliktir.
İngilizce kursları veya okullarda verilen İngilizce eğitimi, bizim öğrenmeye hazır olduğumuz anlarda değil, ders programının buyurduğu zamanlarda işlenir. Oysa her beyinin yabancı bir dil öğrenmek kadar zor bir işlemi kabul edebileceği, buna hazır olacağı anlar farklıdır. Bireyler, İngilizceyi öğreneceği saatleri kendi bünyesine göre belirlemediği sürece, zihni de o derslerin büyük kısmını sanki hiç olmamış gibi aklından çıkarıp atar.

TEKNOLOJİYİ KULLANMIYORUZ
İngilizce öğrenmek için hala klasik yöntemleri zorluyoruz oysa eğitim teknolojileri artık çok ilerledi ve bir sınıfta, bir okulda eğitim alma zorunluluğu ortadan kalktı. Kitapların üzerindeki testleri doldurup kalem kağıtla ders işlemek için bir sınıfa doluştuğumuz eğitim sistemi modern insanın ihtiyaçlarına ve hayat akışına cevap veremiyor. Oysa, online eğitim servisleri sayesinde dünyada onlarca milyon insan sürekli eğitim almaya ve kendini eğitmeye devam ediyor. İngilizce öğrenmek, İngilizcesini geliştirmek isteyenler de artık online İngilizce eğitimlerine yöneliyor.

Yazar hakkında

Genç Akademi administrator

Bir cevap yazın