Dünyada Eğitim Sistemi İle Şaşırtan Okullar

ileGenç Akademi

Dünyada Eğitim Sistemi İle Şaşırtan Okullar

Eğitim sistemi öğrenci yetiştirmede en önemli unsurdur.Bu sebeple geçmişten günümüze birçok ülke öğrencilere daha iyi eğitim verebilmek için farklı eğitim sistemleri denemiştir.Bu yazıda farklı eğitim sistemleri ile öne çıkan 9 okula göz atacağız.

1. Nijerya’da Yüzen Okul Makoko
Farklı yaşlardan öğrencilerin eğitim gördüğü okul, ülkedeki yükselen sulara direnebilmesi için özel olarak inşa edildi. Tekne şeklindeki okulda, en kötü hava koşullarında bile, öğrenciler tekne ile ulaşım sağlayıp rahatlıkla eğitim alabiliyor.

 

2. ABD, Rhode Island’da “Hayat Okulu”
Bu okul öğrencilere ilgi alanları ne ise sadece ona yönelik eğitim veriyor.bu şekilde öğrenciler sıkılmadan gerçekten istedikleri şeyi öğreniyorlar. Çocukların hayattaki profesyonel tutkularını anlayabilmeleri için her biri, bir eğitimci ile eşleştiriliyor. Bu eğitim stratejisi ülke çapında birçok okulda uygulanmaya başlanmış.

 

3. Fransa’da Yeşil Okul
Dünya’nın en yeşil okulu ünvanını alan okul öğrencilere yeşil ortamda ders veriyor. Okulun çatısı ve arka bahçesi tamamen çimle kaplı. Çocuklar bu okulda kapalı sınıflar yerine, açık havada, yeşilin içinde öğrenim görüyorlar.

 

 

4. Öğrenciye Özel Eğitim Veren Steve Jobs Okulu
Hollanda’da bulunan Steve Jobs okulu her öğrencinin farklı yetenekleri ve ilgileri olduğunu savunan ve buna uygun şekilde öğrenim veren en iyi örneklerden. Ayrıca eğitim planı her altı ayda bir, öğrenci, öğretmen ve ebeveynler tarafından tekrar değerlendirilip düzenleniyor.

 

5. ABD’de Ofis Görünümlü Okul
Bu okulda sınıf yok, öğrenciler kendilerine ayrılmış ofislerde görmeye alışık olduğumuz bölmeli ofislerde ders çalışıyor. Her öğrencinin kendi kişisel öğrenme planı ile ona rehberlik eden öğretmeni var.

 

 

6. Silikon Vadisi Okulu, Kalifornia
Bu okulun geleneksel eğitim sistemiyle uzaktan yakından alakası yok. Stratejisi çocukların esnek düşünme yeteneklerini ve teknolojik becerilerini geliştirmek.

 

7. Danimarka’da Bir Küp Okul
Bu okul, 1000’den fazla lise öğrencisinin katıldığı dev bir sınıf. Öğrenciler açık alanda yer alan geniş sınıflarda ders görerek yaratıcı ve esnek düşünme becerilerini geliştiriyor.

 

8.Bangladeş Tekne Okulları
Ülkede sıklıkla sel felaketi olmasından dolayı eğitimde sıkıntılar olabiliyor. Yönetim bu sıkıntının önüne geçmek için tekne okulları kurmuştur. Bu okullarda binlerce öğrenci eğitim görüyor.

 

 

Yazar hakkında

Genç Akademi administrator

Yorum Yap