DAHA HIZLI İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN 10 YÖNTEM

ileGenç Akademi

DAHA HIZLI İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN 10 YÖNTEM

1. HIZLI İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İLE İLGİLİ HER ŞEYİ OKUYUN

Klasik edebiyat, kitapların arka kapakları, gazete, internet siteleri, e-mailler, sosyal medyadaki haber akışı, yiyecek kutuları: Eğer İngilizceyse okuyun! Neden mi? Çünkü bu metinler zaten bildiğin sözcükler haricinde kelime hazinenizi geliştirmene yardımcı olacak. O sözcükleri farklı metinlerde görmek seni sözcüğün kullanımıyla ilgili bilgilendirecek ve daha hızlı ilerleme kaydetmenizde yardımcı olacaktır. Ayrıca, yeni sözcükler kullanmak kelime hazineni geliştirmen açısından çok önemli; özellikle İngilizce gibi çok kelimeye sahip olan bir dil için! Ama bu iş okumakla bitmiyor- bunun dışında yapman gereken şeylerden biri de…

2. YENİ SÖZCÜKLERİ NOT EDİN

Bu tavsiyenin klasik olmasının bir nedeni gerçekten de işe yarıyor olması! Bazen bazı kelimeler veya söylemler o kadar hoşumuza gider ki, asla unutmayacağımızı düşünürüz. Ama emin ol ki bazen hatırlatmaya ihtiyaç olabiliyor. Yeni sözcükleri not etmeyi bir alışkanlık haline getirmek için yanında güzel bir defter taşıyabilir veya Evernote gibi uygulamalardan faydalanabilirsiniz. Her yeni bir sözcük veya deyim duyduğunda, konuşmanın içeriğini ve kelimenin ne anlamda kullanıldığını not et; böylece daha sonra notlarının üzerinden geçerken “Bu kelime/sözcük ne demekti/ne anlamda kullanılmıştı?” demezsiniz.

 

3. GERÇEK İNSANLARLA KONUŞ

Dil iletişim kurmak için değil de nedir? Tabii, sosyal medya ve Whatsapp gibi uygulamalar sağolsun, artık ağzımızı açmadan iletişim kurma konusunda uzmanlaştık! Unutma ki yabancı dil konuşmak, okumak veya yazmaktan çok daha akılda kalıcı. Birçok kişinin “İngilizceyi anlıyorum ama konuşamıyorum” dediğini sen de duymuşsunuzdur! İngilizce öğrenmeye çalışan birçok kişi diyalog kurmayı gözünde büyüterek büyük bir fobi haline getiriyor. Lütfen sen de bunu yapmayın! Bunun yerine, anadili İngilizce olan birini bulup onunla biraz sohbet edebilir, bir kursa yazılabilir veya online İngilizce eğitimi alabilirsiniz.

 

4. İNGİLİZCE PODCAST VEYA YOUTUBE KANALLARINA ABONE OL

Komediyi, politikayı veya yemek yapmayı sever misiniz? Her ilgi alanına uygun konu bulunan İngilizce podcast veya Youtube kanalı bulmak artık hiç de zor değil. Birkaç tanesine abone ol ve yolculuk yaparken izleyin/dinleyin. İlk zamanlarda bazı yerli aksanları anlamakta zorluk çekebilirsiniz, ancak kısa zamanda duyduklarını anlamaya başlayacaksınız  ve İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşan kişilerden bir sürü yeni kelime öğreneceksiniz.

 

5. YURTDIŞINA ÇIKIN

Dili konuşulduğu yerde, o kültürün içinde yaşayarak öğrenmekten iyi bir yol var mı? İngilizcenin dünyanın en yaygın dili olduğu bilinen bir gerçek, dolayısıyla bu dili öğrenmek istediğin şehri kişisel tercihlerine göre seçebilirsiniz. Seçenekler arasında Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere, Amerika, Kanada, Malta ve Güney Afrika’yı bulabilirsiniz. Yurtdışına çıktığında sürekli İngilizce’ye maruz kalacağından duyduğun kelimeler aklında yer edecek ve İngilizceyi hızlıca öğrenebileceksiniz.

 

6. İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN ARKADAŞLARINDAN FAYDALAN

Sosyal medyada İngilizce paylaşım yapan arkadaşların var mı? O paylaşımlara bakmadan geçmeyin: onları gözden geçir ve günde bir veya ikisini okumaya çalışın. Bu paylaşımlar haber, dergi makalesi, video, konuşmalar, blog yazıları, şarkı veya herhangi başka bir şey olabilir: İngilizceyse ve sizin ilgi alanınıza giriyorsa işineze yarayacaktır.

 

7. ÇOK SORU SORUN

Merak, kediyi öldürür derler. Ama merak aynı zamanda bir dil öğrencisine akıcı olmayı da öğretir. İngilizce öğrenme süreci boyunca kafanızda yığınla soru işareti oluşacaktır. Bu soru işaretlerini ortadan kaldır! Eğer İngilizce dersi görüyorsan bununla ilgili öğretmeninden yardım isteyebilirsiniz. Eğer İngilizceyi tek başına öğreniyorsan sorularının cevabını bloglarda, web sitelerinde, İngilizce öğrenen başka insanlarla iletişime geçerek veya forumlarda bulabilirsiniz. Bunu yaptığına pişman olmayacaksınız.

 

8. BİR YILDIZI ÖRNEK ALIN

Öğrenme sürecini, sevdiğin bir oyuncu veya müzisyeni seçerek renklendirin. Şimdi, internete girip seçtiğin yıldızın verdiği röportajları aç ve onları izle. Önce bir kez bahsedilenleri anlamak için izle, ikinci kez de kullanılan ifadeleri ve sözcükleri not et. Bu röportajda duyacağın deyimler, espriler, hikayeler, anekdotlar kelime hazinene ekleyebileceğin materyaller sunacak. Ayrıca bunu severek yapacağın için İngilizce öğrenirken aynı zamanda eğleneceksiniz.

 

9. GERÇEKTEN İHTİYACINIZ OLAN ŞEYLERLE BAŞLAYIN

Eğer kendinize bu dili niye öğrenmek istediğinize dair nedenleri (neden ingilizce öğrenmek) devamlı olarak hatırlatırsanız, İngilizceyi daha çabuk öğrenirsiniz. Öğrenci değişim programına mı katılıyorsunuz? O zaman okuduğun alanla ilgili sözcüklere yoğunlaşın. Uluslararası konferansınız mı var? Diğer katılımcılarla konuşma başlatmak için cümlelerin üzerinden geçin. Eğitimine bir sene ara verip yurt dışına mı çıkacaksınız? Bu durumda turizm ile ilgili sözcüklere yoğunlaşmalısınız. Birden bire İngilizceye dair her şeyi öğrenmeyi düşünerek bu işe girişiyorsanız bunun sonu iyi olmayabilir, çünkü kafan karışarak kendini fazla yormuş olacaksınız da bu yüzden….

10. MORALİNİZİ BOZMAYIN

Çabalarınızın karşılığını alamadığınızı veya yeterince ilerleme görmediğinizi hissettiğinizde- zaman zaman hepimiz bu hislere kapılırız- “ben bunu başaramayacağım” veya “asla İngilizceyi çözemeyeceğim” demeyin. Hatta bu cümleleri kendinize yasaklayın! Bu negatiflik sadece senin ilerlemelerini görmeni engelleyecek ve İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşma hedefine ulaşamayacağınızı düşünmenize neden olacaktır. Bunun yerine, kendinize “İngilizce öğreniyorum ve her gün ilerleme kaydediyorum,” “Her zaman kolay olmasa da buna değiyor,” “6 ay öncekinden kat kat iyiyim” ve benzer cümleler kurarak büyük resmi görmeye çalışın.

 

Yazar hakkında

Genç Akademi administrator

Yorum Yap