Ümraniye Genç Akademi Yabancı Dil Merkezi

Bir Eğitim Danışmanının Sahip Olması Gereken Özellikler

12 Ara
2017
egitim danışmanı

Eğitim Danışmanı neler yaparsa kayıt konusunda başarılı olur?

Eğitim danışmanının başarılı olabilmesi için gereken özellikler nelerdir ya da siz patron olsanız çalıştıracağınız eğitim danışmanında arayacağınız özellikler nelerdir ?

SAHİP OLMANIZ GEREKEN ÖZELLİKLER

 • Diksiyonu düzgün olmalı
 • Kendini motive edebilmeli
 • Özgüveni olmalı
 • Kendini geliştirebilmeli
 • Güler yüzlü olmalı
 • Gelecekte zümrelere hitap edebilmeli
 • Odaklanma yeteneği olmalı
 • Günün iyi planlamalı
 • Ne istediğini bilmelir
 • Tarafsız olmalı
 • Erdemli olmalı
 • Sabırlı olmalı
 • Sorumluluk anlayışına sahip olmalı
 • İletişim beceresine sahip olmalı
 • Süper enerjik olmalı
 • Espirili yaklaşımı olmalı
 • Samimiyet olmalı
 • Ne almalı, rapor tutmalı, amaca ulaşana kadar takip etmeli
 • İnsanları sevmeli
 • Önyargısız olmalı
 • İyi bir dinleyici olmalı
 • İyi bir dış görünüm
 • Konuşma Sonu
 • Eğitim Danışmanları İyi Giyinmeli, İyi Görünmeli
 • Veliler ve öğrenciler görüştüğü bir eğitimdanışmanında öncelikle görünüşüne bakarlar,
  bu yüzden her zaman temiz, bakımlı ve şık olmamız gerekir. Veliler danışmanı, yani sizleri öğretmen ve rehber olarak görürler, o nedenle danışman buna uygun görünmelidir. Her kurumun kendine has kıyafet koşulu vardır. Genelde erkek danışmanlar takım elbise giymeli, kravat takmalı ve her gün tıraş olmaya özen göstermesi gerekir. Bayan danışmanlarında kumaş pantolon, etek gibi klasik giyinmeye, bakımlı ve şık olmaya önem vermeleri gerekir.
  Eğitim Danışmanları Güzel Konuşma Becerisine Sahip Olmalı
  Danışmanın yöresel bir konuşması olmamalıdır – halk arasında buna şive denir, doğrusu bölgesel ağızdır.- düzgün konuşmada da vurgu ve tonlamaya dikkat etmek gerekir. Konuşma sırasında acele edilmez sakin ve tane tane konuşulur, önemli olan yerler daha vurgulu söylenir, ses tonu hep aynı olmamalıdır. Vurgulu, inişli çıkışlı bir ton her zaman daha dikkat çekicidir.
  Eğitim Danışmanları Güler Yüzlü Ve Sempatik Olmalı
  Bütün insanlar güler yüzlü ve sıcak insanlara daha çabuk ısınır. İşi daha iyi ve rahat yapmak için bu özellik çok önemlidir.Güler yüzlü olmak danışmanın ilk görevi olmalıdır. Unutmayalım ki; eğitim danışmanlarının önlüğü güler yüzüdür.
  “Gülümsemek bedavadır ama her şeyi satın alabilir.”
  Eğitim Danışmanlarının Özgüveni Yüksek olmalı
  Eğitim Danışmanlarınn kendine güveni olması sunum yaptığı öğrenciye ve veliye en hızlı güven verme silahıdır. Öğrenciler ve Veliler güvenmedikleri kişiden ne hizmet, ne de ürün alırlar. Konuşurken insanların yüzüne bakmak ve sorulan sorulara net ve kısa yanıtlar vermek özgüvenin en temel göstergeleridir.
  Eğitim Danışmanları Sabırlı Olmalı
  Danışmanın sunum yaptığı ve yapacağı tüm veliler ya da kurum yöneticileri tamamı ile birbirinden faklıdır. Farklı kültür, farklı zekâ, farklı maddi gelir, farklı hayat görüşü, farklı konuşma tarzı gibi. Danışman bunu bilmeli ve karşısına çıkabilecek kaba ve yanlış hareketlere ve sözlere karşı sabırlı olmalı, soğukkanlılığını korumalıdır.
  Eğitim Danışmanları Empati Kurmalı
  Kendini karşındakinin yerine koymak demektir. Onların beklentilerini anlayabilirsek, onları ikna etmemiz daha kolay, hızlı ve zevkli olacaktır.
  Eğitim Danışmanları Pratik Olmalı Ve Hızlı Çözüm Üretmeli
  Bazen sunum sırasında beklenmedik ve bizi zorlayan sorular gelir. Bu durumda sakin olup mantıklı ve veliyi tatmin edecek bir yanıt vermek gerekir. Bu durumda genel bilgilerden yola çıkarak ortalama bir cevap verilebilir.
  Eğitim Danışmanları Kurum Ve Rakip Bilgisi
  Eğitim Danışmanı kendi kurumunu ve sektördeki rakipleri tanımalı, kendi kurumunun farklı yönlerini yeri gelince iyi açıklamalıdır.
  Eğitim Danışmanları Dakik Olmalı
  Danışman mesai saatine, veli ile randevusuna, toplantılarına sadık olmalı, eğer bir görüşmeye geç kalacak olursa mutlaka ilgili kişiyi önceden arayıp bilgilendirmelidir.
  Eğitim Danışmanları Dürüst Olmalı
  Dürüstlük tüm sektörlerde önemlidir, bizim işimizde daha da önemlidir. Bizim sektörde veli çok şey vaat eden danışmanı değil, tam aksine her şeyi vaat etmeyen danışmanı sever. Bu yüzden kurumun sunmadığı şeyler asla varmış gibi söylenmez. Örneğin: “Eğitim bitince çocuğum ne kadar İngilizce öğrenir?” diye soran veliye “bülbül gibi konuşacak” derseniz veli size inanmaz ve güvenmez. Ama veliye, “Az öğrenecek, çünkü bu eğitim dört seviyeden oluşuyor, bu yıl ilk seviyeyi tamamlayacak, bu seviye bitince memnun kalacaksınız, sonra diğer seviyeye yollayacaksınız.” derseniz size güveni artacak ve kayıt yaptıracaktır. Unutmayın ki veliyi yanıltmak kendini yanıltmaktır.
  Eğitim Danışmanları İşini Sevmeli
  Yaptığı işi severek yapanlar her zaman keyif alırlar ve işini daha da geliştirebilirler. Tavsiyem şudur ki işi sevmediysen yapma. Sunum yaptığınız veliler işinizi sevip sevmediğinizi hemen anlarlar. İşinizi seviyor olmanız onların size güvenmesini arttırır.
  Eğitim Danışmanları Kendini Motive Edebilmeli
  Danışman olumsuz sunumlar ve kötü geçen bir günün ardından moralini bozmamalıdır. Ertesi gün daha güzel bir gün olacak ve kötü geçen günü telafi edecektir. Unutmamalı ki her başarılı insanın ve her imparatorun da kötü günleri oldu.
  Eğitim Danışmanları Kendini Geliştirmeli
  Yapılan iş gereği danışman kendini yenilemeli ve güncel olayları izlemelidir. Her sunum koşullar nedeniyle diğerinden farklı olur. Eğitim Danışmanı gündemi takip edip genel Türk kültürü ve yöresel özellikler hakkında kendini geliştirmelidir. Görüştüğümüz veliler doğal olarak farklı yörelerden olacağı için bize o yörenin genel özelliklerini öğretebilirler.
  Eğitim Danışmanları Plan Yapmalı Ve Rapor Tutmalı
  Plan yapmak odaklanmayı, odaklanmakta başarmayı getirir. Raporlama, yapılan yanlışları görme ve yanlışları düzeltme şansını verir.
  Eğitim Danışmanları Tarafsız Olmalı
  Danışman veli görüşmelerinde şu üç konuda tarafsız olmak zorundadır: Din, Siyaset, Spor. Çünkü bu konuların tartışılması değişik sorunlara yol açabilir.
  Eğitim Danışmanları Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Alanında Yetkin Olmalı
  Danışman kendi alanında bilmesi gerekenleri iyi bilmeli, veliyi bilgilendirirken gerek duyduğunda aktarmalıdır. Genel sınavlar, bunların anlamları vb.
  Eğitim Danışmanları Yaptığı İşin Karşısındaki İnsanın Hayatı İçin Önemine İnanmalı
  Danışman sunduğu hizmetin o öğrenci için gerekli ve önemli olduğuna kendisi inanırsa karşısındakine bunu aktarması daha kolay ve gerçekçi olacaktır.
  Eğitim Danışmanları Eğitimci Gibi Davranmalı
  Doktorlarda Hipokrat yemini vardır. Koşullar ne olursa olsun kişi kim olursa olsun onu tedavi etmek zorundadır. Karşınızdaki insan terörist olabilir, intihar etmiş yaşamak istemeyen biri olabilir…. Siz vatan haini deyip tedavi etmemezlik yapamazsınız. Emeğin boşa gideceğini bilseniz bile kişiyi iyileştirmek zorundasınız. Anne-babanın asli vazifesi çocuğunun gelecekte kendi ayakları üzerinde durmasını sağlamaktır, çocuğun kimseye muhtaç olmadan kendi kendisine yetmesidir. Eğitim sektöründe idareciden hizmetlisine herkes eğitimcidir. Eğitimcinin de asli vazifesi karşısındaki insan için iyi, doğru ve güzel olanı anlatmak ve anlamasını sağlamaktır. Karşısındaki kişi kendisine önyargılı davransa bile onun geleceği için doğru olanı yapmasını sağlamaktır..

admin
author

Yorum Bırakabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şimdi Ara
Neredeyiz